Side 2: Tid og Sted
Side 3: Kalender
Side 4: Billetter

Koncert
Side 2: Tid og Sted
Side 3: Kalender
Side 4: Billetter

Koncert

Koncert

Koncert Side 1


En god lyd er essentiel og kan sammenlignes med et grafiske univers. Igennem en længere tid har vi været på jagt efter et lydunivers, der passer til os. Det har været en rejse gennem de danske producenter og flere udlandske. En rejse, der endte i eget hus. Sangene er komponeret og indspillet af lydteknikere der til daglig passer sit arbejde med produktion og imaging

-De oprindelige sange var et udgangspunkt, som undervejs i de forløbne snart to år er blevet justeret og remixet. Nu er vi klar til en ny jinglepakke, der er mere i tråd med radioens personlighed. Ligesom vi har fundet vores egne ben har vi også fundet vores lyd – og den er en god blanding af danskproduceret, energisk og med et twist-,

Et af de allerførste steder, hvor man vil bemærke 24syvs nye jingler er omkring nyhederne. -Jeg er afsindig stolt af vores nye jingler. De giver vores nyheder den professionelle indpakning – med et lille internationalt tilsnit, som afspejler vores timenyheders indhold og generelle dna-, siger nyhedschef Jan Bjarke Mindegaard. -Vores nye indpakning har bredere skuldre og et skarpere nyheds-touch. Det vil automatisk få den effekt, at vores nyhedsværter ranker ryggen og stryger skjorten, inden man går i studiet, fordi den nye lyd forpligter i forhold til vores formidling. Det kommer vores lyttere til at mærke.-.
-Radio24syv har fundet sine egne ben-, siger direktør Jørgen Ramskov. -Vi har stille og roligt fundet ind til vores egen sjæl og funktion i det danske mediemarked og det er at være et nutidssvarende mix af nyheder og debat, som ikke dyrkes hos andre radiostationer-, fortsætter Ramskov. -Dét understøtter den nye lyd fuldstændig og jeg glæder mig utrolig meget til at høre den i æteren hver dag-.Musicalkoncert – musicalens og operettens klassikere med Diva & Maestro: Anna Vaupel & Pianist Mikkel Rønnow Oplev den vidunderlige og karismatiske sopran Anna Vaupel kaste sig ud i kærlighedens musikalske farvande, med pianist Mikkel Rønnow ved sin
fra DK EVENT - Hele Danmarks Eventgalleri (Weblogs) (tags: Århus Koncert 2013 Aarhus Anna Vaupel billeder Diva & Maestro dk event foto mikkel Rønnow Mogens Petersen Musicalkoncert Pianist Mikkel Rønnow ridehuset
Tegnestuen Kulkælderen er allerede klar med anden samling sært strittende serier og illustrationer. Danmarks nyeste tegnestue har tryk på kedlerne. Kulkælderen #2 kommer blot et par måneder efter etteren, men holder næsten samme niveau ? omend accenterne er placeret lidt anderledes. I stedet for en tryksag med limet ryg får vi et fint fotokopieret fanzine, og i stedet for en ordentlig portion teg fra Nummer 9 (Weblogs) (tags: Anmeldelser Anna Bak Anne Munnecke Christensen Glenn August Kulkælderen Mari Ahokoivu Rikke Bakman Simon Bukhave Simon Væth Søren Mosdal Thomas Mikkelsen )
Livet som et startup er ikke en dans på røde roser, tværtimod! Det kræver ambitioner, motivation og et iværksætter mind. Anna Vital har med perfektion illustreret LIFE AS A STARTUP. Vi kunne ikke være mere enige. Se en større version af billedet her . Tweet
Inspiration/motivation For inspiration check out Anna Runyans pictures on pinterest. I am still unemployed, but new things might be happening very soon – more about that another time – and I am reading any career advice I might stumble … Continue reading fra My little library of things that means something to me (Weblogs) (tags: Uncategorized Anna Runyan career advice new things in the horisont )
Karoline og Wasteland på scenen, så trækker det folk til, og især pigerne havde fundet vej til Tivoli Friheden denne søndag. Anna og Lusanda kom også lige forbi og støttede deres tidligere rivaler. Foto/Tekst: John Jensen http://johnjensen.dk-event.dk/#430
fra DK EVENT - Hele Danmarks Eventgalleri (Weblogs) (tags: Århus 2013 Aarhus Anna og Lusanda billeder Cresten dk event foto Friheden john jensen Karoline Tivoli Wasteland x-factor )
Skuespiller Charlotte Munck er på forsiden af dagens FRI tillæg i Berlingske. Køb avisen eller læs artiklen her . ? Danish Actor Charlotte Munck shot as cover story for Berlingske Fri. Read it today. fra Kasper Palsnov (Weblogs) (tags: charlotte munck photography tearsheet berlingske actor anna phil photographers on tumblr portrait )
Så er der ikke længe til at Anne Kruses andet album, ?Champagne Fötter? , udkommer. Det nye album der, ligesom det første, ?Lyckokatt? , fortolker Edith Södergrans digte, er allerede i pladebutikkerne nu på mandag d. 27. maj og så er det selvfølgelig også at finde til download på iTunes og tilgængeligt hos diverse streamingtjenester. Kan man ikke vente helt til mandag er der rig mulighed for a
fra Promote It (Weblogs) (tags: Nyhed albumrelease Anna Kruse Brorsons Kirke Champagne Fötter Edith Södergrans TV2 tv2 lorry tv2 lorry lounge )
Anna Ancher og et udvalg af andre mesterværker fra Skagens Museum vendte i denne uge tilbage til byen, efter tre måneder på den anden side af Atlanten – udstillet på National Museum of Women in the Arts i Washington. Udstillingen med blandt andre Anna Ancher har været en stor succes for museet i Washington D. C., og en øjenåbner for rigtigt mange af de besøgende, der ikke har kendt til skag
fra HAVE Backstage (Weblogs) (tags: Nyheder Anna Ancher hkfront National Museum of Women in the Arts Skagens Museum top Washington D. C. )
Anmeldelse: ANNA KRUSE ? CHAMPAGNEFÖTTER
8 dage siden ANNA KRUSE -CHAMPAGNEFÖTTER- (Gateway) Udgivelsesdato: 27-05-2013 Karakter: 5/6 Anmeldt af: Sofie Christiane Ree SÖDERGRAN GENOPLIVES Champagnefötter er andet udspil fra den svenske sangerinde, bosat en årrække i København, Anna kruse, og også på dette album sætter hun sin musik og stemme til digte af svensk/ finske Edith Södergr
fra Lydtapet - Dansk musikside - rock, pop, indie, electronica, metal, hip hop, singer/songwriter mm (Weblogs) (tags: Alle Danske Albums anmeldelse anna kruse champagnefötter Gateway jazz lydtapetet sofie christiane ree )
15 dage siden Fynske mediers radiostation KLUBBEN, kommer med et nyt morgenshow efter sommerferien, der skal afløse ?Anna, Søren & Dig?. Ny morgenvært er Nina Bendixen, der sammen med Søren Krogh, kommer til at udgøre det nye morgenhold. - Vi har siden radioens start i marts 2012 haft fornøjelsen af morgenshowet ?Anna, Søren & dig? med Anna Backe og Søren Krogh. For Anna Backe, som har boet i Odense i h
fra RadioAssistant.dk (Nyheder) (tags: Danmark Nyheder Anna Bache Fynske Medier Kent Kordt KLUBBEN Radio VLR Nina Bendixen Søren krogh Wilhelmsen )
VLR´s Nina Bendixen til nyt morgenshow i KLUBBEN
15 dage siden Fynske mediers radiostation KLUBBEN, kommer med et nyt morgenshow efter sommerferien, der skal afløse “Anna, Søren & Dig-. Ny morgenvært er Nina Bendixen, der sammen med Søren Krogh, kommer til at udgøre det nye morgenhold. - Vi har siden radioens start i marts 2012 haft fornøjelsen af morgenshowet ?Anna, Søren & dig? med Anna Backe og Søren Krogh. For Anna Backe, som har boet
fra RadioAssistant.dk (Nyheder) (tags: Danmark Nyheder Anna Bache Fynske Medier Kent Kordt Klubben Morgenbasserne Nina Bendixen Søren krogh Wilhelmsen VLR )
17 dage siden I går var jeg i Grand Teatret med to veninder, hvor vi så Anna Karenina, som er baseret på Tolstojs litterære mesterværk af samme titel. Filmens omdrejningspunkt er Anna Karenina, som forelsker sig i den unge officer Vronskij (Aaron Taylor-Johnson) i 1870'ernes Rusland. Filmen foregår på en teaterscene med enkelte scener, der er optaget ude i den virkelige verden. Det skal man lige vende sig
fra Modebloggen (Weblogs) (tags: Mode Anna Karenina designer film Grand Teatret Jacqueline Durran kostumer Rusland Tolstoj udstilling )fra MakedNaked (Weblogs) (tags: Feet me Anna Sui Apair Århus dyre mærker Hørlyck lagersalg Parizia Pepe Rasoulinia Shoelovers ) Anna Karenina ? here I come
17 dage siden I aften har jeg en biografaftale med min veninde, hvor vi skal ind og se Anna Karenina . En gang for lang tid siden spurgte hun mig, om jeg ikke havde lyst til at tage med hende – og selvfølgelig! En kærlighedhistorie, hvor Keira Knightley spiller hovedrollen og som ovenikøbet er instrueret af Joe Wright (ham der har instrueret 2005udgaven af Stolthed & Fordom, der er en af mine all-tim fra Rebeccas blog ? (Weblogs) (tags: Film anna karenina biografen joe wright Keira Knightley ) Odin Teatret, Holstebro Fredag d. 17/5 kl. 20.00 GÆSTESPIL: Picaresque med Retrograd, vinder af TeaterBattle 2012 på Mungo Park i Allerød Fredag d. 17. maj 2013 – kl. 20 Odin Teatret, Særkærparken 144, 7500 Holstebro Tre skuespillere foretager en undersøgelse af begrebet samtidighed og prøver at efterspore det tilfældiges ‘hyperlinks’ i dette
fra NightOut (Kultur) (tags: Holstebro Teater Anna Emma Hudal Imre Mark Petkov Magnus Errboe Odin Teatret Picaresque Sofie Faurschou Tone Haldrup Lorenzen Vita Malahova )
?Mens vi diskuterer, hvad ghettoerne skal hedde, taber vi en hel generation af unge?
18 dage siden Anna Mee Allerslev er integrationsborgmester i København. Hun skriver ofte på facebook men aldrig om de reelle problemer i ghettoerne. For hende handler det hele om retorikken. Mersiha Cokovic, der selv bor i Ishøj, har den politik, der kan gøre op med ghettoerne ...
Glad for capoeira
18 dage siden Nu har jeg været til capoeria nogle gange, og jeg er faktisk blevet meget glad for det. De første to gange gik jeg om mandagen på et hold, hvor der var en del erfarne børn. Så der var ikke mange instruktioner. De sidste to uger har jeg i stedet været på hold om tirsdagen, hvor der er lidt færre børn – og dem der er der, er både yngre og ikke nær så erfarne. Så der er mere hjælp at hente. Den
fra Frida Elm (Weblogs) (tags: Uncategorized aftensmad anna ansigt bakke bamse bibliotek bog bogorm bogsorteringsrobot bruxelles børnehave capoeria chokolade chokoladekanin dyr fangeleg får farmor ferie filippa fisk frederiksberg centret frederiksberg have frokost gårdan gave gedde genert grille helen henrik herstedhøje naturcenter hjerte instruktion janne jens jolie klippe kristi himmelfartsferie kø køge køge sygehus køge torv landbohøjskolens have lasse legeplads linus lulu lys løbe morfar mormor nattesøvn nullehund nullepoter nuller olivia pasning peter poter rie rosa sengetid shyam smølf smølfine snakke snobrød sove spørgsmål strand sygehus søvn uld voks zandra )
END OF WATCH: På brutal patrulje med to oplagte betjente
19 dage siden Man får både svedige håndflader og en knude i maven på patrulje med Jake Gyllenhaal og Michael Peña i den intense politifilm End of Watch . Duoen er bedste venner og betjente i det bandehærgede South Central i Los Angeles. Deres i forvejen farlige job bliver dog snart endnu farligere, da de mere eller mindre tilfældigt får lagt sig ud med nogle mere end sædvanligt brutale kriminelle. Men inden fra Filmskribenten (Weblogs) (tags: Anmeldelser Blu-ray-DVD Anna Kendrick Blu-ray Blu-ray-anmeldelser David Ayer End of Watch Jake Gyllenhaal Michael Peña Natalie Martinez )
Koncertkalender 2013 Koncertkalender 2014 Koncertkalender 2015 Koncertkalender 2016 Koncertkalender 2017 Koncertkalender 2018

København C Havneholmen 33
Internationalt Postcenter
København K Købmagergade 33
København K Kongens Nytorv
København K Nyhavn
København K Herluf Trolles Gade
København K Cort Adelers Gade
København K Peder Skrams Gade
København K Tordenskjoldsgade
København K August Bournonvilles Passage
København K Heibergsgade
København K Holbergsgade
København K Havnegade
København K Niels Juels Gade
København K Holmens Kanal
København K Ved Stranden
København K Boldhusgade
København K Laksegade
København K Asylgade
København K Fortunstræde
København K Admiralgade
København K Nikolaj Plads
København K Nikolajgade
København K Bremerholm
København K Vingårdstræde
København K Dybensgade
København K Lille Kirkestræde
København K Store Kirkestræde
København K Lille Kongensgade
København K Holmens Kanal 2-12
København K Havnegade 5
København K Kongens Nytorv 13
København K Esplanaden 50
København K Østergade
København K Ny Østergade
København K Pistolstræde
København K Hovedvagtsgade
København K Ny Adelgade
København K Kristen Bernikows Gade
København K Antonigade
København K Grønnegade
København K Store Regnegade
København K Christian IX's Gade
København K Pilestræde
København K Silkegade
København K Kronprinsensgade
København K Klareboderne
København K Møntergade
København K Gammel Mønt
København K Sværtegade
København K Landemærket
København K Vognmagergade
København K Lønporten
København K Sjæleboderne
København K Gothersgade
København K Åbenrå
København K Suhmsgade
København K Pustervig
København K Hauser Plads
København K Hausergade
København K Sankt Gertruds Stræde
København K Rosenborggade
København K Tornebuskegade
København K Møntergade 19
København K Pilestræde 34
København K Vognmagergade 11
København K Købmagergade
København K Valkendorfsgade
København K Løvstræde
København K Niels Hemmingsens Gade
København K Gråbrødretorv
København K Kejsergade
København K Gråbrødrestræde
København K Klosterstræde
København K Skoubogade
København K Skindergade
København K Amagertorv
København K Vimmelskaftet
København K Jorcks Passage
København K Klostergården
København K Nygade
København K Nørregade
København K Sankt Petri Passage
København K Dyrkøb
København K Bispetorvet
København K Frue Plads
København K Store Kannikestræde
København K Lille Kannikestræde
København K Fiolstræde
København K Krystalgade
København K Peder Hvitfeldts Stræde
København K Rosengården
København K Kultorvet
København K Højbro Plads
København K Læderstræde
København K Gammel Strand
København K Nybrogade
København K Magstræde
København K Snaregade
København K Naboløs
København K Hyskenstræde
København K Kompagnistræde
København K Badstuestræde
København K Knabrostræde
København K Brolæggerstræde
København K Vindebrogade
København K Bertel Thorvaldsens Plads
København K Tøjhusgade
København K Børsgade
København K Slotsholmsgade
København K Børsen
København K Christiansborg
København K Christiansborg Ridebane
København K Christiansborg Slotsplads
København K Prins Jørgens Gård
København K Proviantpassagen
København K Rigsdagsgården
København K Christians Brygge 1-5 og 8
København K Frederiksholms Kanal
København K Søren Kierkegaards Plads
København K Christiansborg
København K Sankt Annæ Plads
København K Kvæsthusgade
København K Kvæsthusbroen
København K Toldbodgade
København K Lille Strandstræde
København K Store Strandstræde
København K Amaliegade
København K Amalienborg
København K Larsens Plads
København K Nordre Toldbod
København K Trekroner
København K Bredgade
København K Palægade
København K Churchillparken
København K Esplanaden
København K Store Kongensgade
København K Frederiksgade
København K Bornholmsgade
København K Hammerensgade
København K Jens Kofods Gade
København K Grønningen
København K Poul Ankers Gade
København K Sankt Annæ Plads 26-28
København K Borgergade
København K Landgreven
København K Dronningens Tværgade
København K Hindegade
København K Adelgade
København K Kronprinsessegade
København K Georg Brandes Plads
København K Sølvgade
København K Klerkegade
København K Rosengade
København K Fredericiagade
København K Olfert Fischers Gade
København K Gammelvagt
København K Sankt Pauls Gade
København K Sankt Pauls Plads
København K Rævegade
København K Rigensgade
København K Stokhusgade
København K Krusemyntegade
København K Gernersgade
København K Haregade
København K Tigergade
København K Suensonsgade
København K Hjertensfrydsgade
København K Elsdyrsgade
København K Delfingade
København K Krokodillegade
København K Vildandegade
København K Svanegade
København K Timiansgade
København K Sølvgade 40
København K Øster Voldgade
København K Rørholmsgade
København K Øster Farimagsgade 3-15 og 2
København K Ole Suhrs Gade
København K Gammeltoftsgade
København K Bartholinsgade
København K Øster Søgade 8-36
København K Nørre Voldgade
København K Ahlefeldtsgade
København K Charlotte Ammundsens Plads
København K Frederiksborggade
København K Israels Plads
København K Linnésgade
København K Rømersgade
København K Vendersgade
København K Nørre Farimagsgade
København K Schacksgade
København K Nansensgade
København K Kjeld Langes Gade
København K Turesensgade
København K Gyldenløvesgade lige nr.
København K Nørre Søgade
København K Søtorvet
København K Knippelsbro
København K Torvegade
København K Strandgade
København K Asiatisk Plads
København K David Balfours Gade
København K Hammershøi Kaj
København K Johan Semps Gade
København K Nicolai Eigtveds Gade
København K Wilders Plads
København K Krøyers Plads
København K Christianshavns Kanal
København K Bådsmandsstræde
København K Wildersgade
København K Knippelsbrogade
København K Christianshavns Torv
København K Langebrogade
København K Applebys Plads
København K Voldgården
København K Ved Kanalen
København K Overgaden Neden Vandet
København K Overgaden Oven Vandet
København K Sankt Annæ Gade
København K Mikkel Vibes Gade
København K Sofiegade
København K Store Søndervoldstræde
København K Dronningensgade
København K Lille Søndervoldstræde
København K Prinsessegade
København K Amagergade
København K Christianshavns Voldgade
København K Ved Volden
København K Voldboligerne
København K Brobergsgade
København K Andreas Bjørns Gade
København K Burmeistersgade
København K Bodenhoffs Plads
København K Islands Plads
København K Margretheholmsvej
København K Refshalevej
København K William Wains Gade
København K Christiansholms Ø
København K Flakfortet
København K Lynetten
København K Margretheholm
København K Middelgrundsfortet
København K Quintus
København K Refshaleøen
København K Danneskiold-Samsøes Allé
København K Philip De Langes Allé
København K Arsenalvej
København K Halvtolv
København K Kuglegården
København K Kuglegårdsvej
København K Søartillerivej
København K Trangravsvej
København K Værftsbroen
København K Bohlendachvej
København K Eik Skaløes Plads
København K Fabrikmestervej
København K Galionsvej
København K Kanonbådsvej
København K Leo Mathisens Vej
København K Masteskursvej
København K Per Knutzons Vej
København K Schifters Kvarter
København K Stibolts Kvarter
København K Takkelloftsvej
København K Theodor Christensens Plads
København K Benstrups Kvarter
København K Dokøvej
København K Ekvipagemestervej
København K Judichærs Plads
København K Orlogsværftvej
København K A.H. Vedels Plads
København K Bradbænken
København K Elefanten
København K Eskadrevej
København K H.C. Sneedorffs Allé
København K Henrik Gerners Plads
København K Henrik Spans Vej
København K Kongebrovej
København K Krudtløbsvej
København K Minørvej
København K P. Løvenørns Vej
København K Spanteloftvej
København K Takkeladsvej
København K Ved Sixtusbatteriet
København K Ved Søminegraven
København K Bjørnekloen
København K Blå Karamel
København K Fabriksområdet
København K Fredens Ark
København K Løvehuset
København K Mælkebøtten
København K Mælkevejen
København K Nordområdet
København K Psyak
København K Sydområdet
København K Tinghuset
København K Midtdyssen
København K Norddyssen
København K Syddyssen
København K Asiatisk Plads 2
København K Nytorv
København K Larslejsstræde
København K Teglgårdstræde
København K Sankt Peders Stræde
København K Larsbjørnsstræde
København K Studiestræde
København K Vestergade
København K Gammeltorv
København K Kattesundet
København K Frederiksberggade
København K Mikkel Bryggers Gade
København K Slutterigade
København K Lavendelstræde
København K Farvergade
København K Hestemøllestræde
København K Gåsegade
København K Rådhusstræde
København K Vandkunsten
København K Løngangstræde
København K Stormgade 2-14
København K Ny Vestergade
København K Ny Kongensgade
København K Bryghusgade
København V Bernstorffsgade 40
København V Kystvejen
København V Bag Rådhuset
København V Rådhuspladsen
København V Jarmers Plads
København V Vester Voldgade
København V H.C. Andersens Boulevard
København V Langebro
København V Studiestræde
København V Stormgade 20 og 35
København V Dantes Plads
København V Ny Kongensgade
København V Christiansborggade
København V Christians Brygge 24-30
København V Kalvebod Brygge
København V Fisketorvet
København V Kalvebod Pladsvej
København V Hambrosgade
København V Otto Mønsteds Plads
København V Rysensteensgade
København V Tietgensgade 37
København V Polititorvet
København V Mitchellsgade
København V Edvard Falcks Gade
København V Banegårdspladsen
København V Københavns Hovedbanegård
København V Otto Mønsteds Gade
København V Anker Heegaards Gade
København V Puggaardsgade
København V Niels Brocks Gade
København V Ved Glyptoteket
København V Stoltenbergsgade
København V Arni Magnussons Gade
København V Carsten Niebuhrs Gade
København V Bernstorffsgade
København V Rådhuspladsen 1
København V Gyldenløvesgade
København V Vester Søgade
København V Nyropsgade
København V Dahlerupsgade
København V Kampmannsgade
København V Herholdtsgade
København V Vester Farimagsgade
København V Staunings Plads
København V Jernbanegade
København V Axeltorv
København V Gammel Kongevej
København V Hammerichsgade
København V Ved Vesterport
København V Meldahlsgade
København V Trommesalen
København V Sankt Jørgens Allé
København V Stenosgade
København V Bagerstræde
København V Tullinsgade
København V Værnedamsvej
København V Vesterbrogade
København V Vesterbros Torv
København V Frederiksberg Alle
København V Boyesgade ulige nr
København V Kingosgade 1-9
København V Brorsonsgade
København V Vesterbrogade 3
København V Herman Triers Plads
København V Julius Thomsens Gade
København V Kleinsgade
København V Rosenørns Allé
København V Åboulevard 1-13
København V Dahlerupsgade 6
København V Istedgade
København V Reventlowsgade
København V Colbjørnsensgade
København V Helgolandsgade
København V Abel Cathrines Gade
København V Viktoriagade
København V Gasværksvej
København V Eskildsgade
København V Absalonsgade
København V Svendsgade
København V Dannebrogsgade
København V Otto Krabbes Plads
København V Westend
København V Saxogade
København V Oehlenschlægersgade
København V Kaalundsgade
København V Valdemarsgade
København V Matthæusgade
København V Frederiksstadsgade
København V Mysundegade
København V Flensborggade
København V Enghave Plads
København V Haderslevgade
København V Tove Ditlevsens Plads
København V Broagergade
København V Ullerupgade
København V Enghavevej
København V Kongshøjgade
København V Sankelmarksgade
København V Gråstensgade
København V Staldgade
København V Halmtorvet
København V Reverdilsgade
København V Stampesgade
København V Lille Colbjørnsensgade
København V Tietgensgade
København V Ingerslevsgade
København V Lille Istedgade
København V Maria Kirkeplads
København V Eriksgade
København V Skydebanegade
København V Kvægtorvsgade
København V Flæsketorvet
København V Onkel Dannys Plads
København V Høkerboderne
København V Kvægtorvet
København V Kødboderne
København V Slagtehusgade
København V Slagterboderne
København V Skelbækgade
København V Sommerstedgade
København V Krusågade
København V Sønder Boulevard
København V Dybbølsgade
København V Godsbanegade
København V Letlandsgade
København V Estlandsgade
København V Esbern Snares Gade
København V Arkonagade
København V Asger Rygs Gade
København V Skjalm Hvides Gade
København V Sigerstedgade
København V Knud Lavards Gade
København V Erik Ejegods Gade
København V Bodilsgade
København V Palnatokesgade
København V Heilsgade
København V Røddinggade
København V Bevtoftgade
København V Bustrupgade
København V Stenderupgade
København V Enghave Passage
København V Rahbeks Allé
København V Vesterfælledvej
København V Sundevedsgade
København V Tøndergade
København V Ballumgade
København V Hedebygade
København V Møgeltøndergade
København V Amerikavej
København V Trøjborggade
København V Lyrskovgade
København V Rejsbygade
København V Ny Carlsberg Vej
København V Ejderstedgade
København V Slesvigsgade
København V Dannevirkegade
København V Alsgade
København V Angelgade
København V Slien
København V Carstensgade
København V Lundbyesgade
København V Ernst Meyers Gade
København V Bissensgade
København V Küchlersgade
København V Freundsgade
København V Jerichausgade
København V Rådhuspladsen
København V Vesterbrogade 8
København V H.C. Andersens Boulevard 18
København V Bag Elefanterne
København V Banevolden 2
København V Bjerregårdsvej 5 og 7
København V Bryggernes Plads
København V Gamle Carlsberg Vej
København V Kammasvej
København V Ny Carlsberg Vej
København V Ottilia Jacobsens Plads
København V Pasteursvej
København V Rahbeks Allé 13-15
København V Valby Langgade 1
København V Vesterfælledvej 58-110
Frederiksberg C Rahbeks Alle 2-36
Frederiksberg C Halls Alle
Frederiksberg C Brøndsteds Alle
Frederiksberg C Bakkegårds Alle
Frederiksberg C Kammasvej 3
Frederiksberg C Jacobys Alle
Frederiksberg C Schlegels Alle
Frederiksberg C Asmussens Alle
Frederiksberg C Frydendalsvej
Frederiksberg C Platanvej
Frederiksberg C Asgårdsvej
Frederiksberg C Kochsvej
Frederiksberg C Henrik Ibsens Vej
Frederiksberg C Carit Etlars Vej
Frederiksberg C Paludan Müllers Vej
Frederiksberg C Engtoftevej
Frederiksberg C Carl Bernhards Vej
Frederiksberg C Kingosgade 11-17 og 8-10
Frederiksberg C Værnedamsvej ulige nr.
Frederiksberg C Frederiksberg Alle
Frederiksberg C Boyesgade lige nr.
Frederiksberg C Haveselskabetsvej
Frederiksberg C Sankt Thomas Alle
Frederiksberg C Hauchsvej
Frederiksberg C Alhambravej
Frederiksberg C Mynstersvej
Frederiksberg C Martensens Alle
Frederiksberg C Madvigs Alle
Frederiksberg C Gammel Kongevej
Frederiksberg C Nyvej
Frederiksberg C Amicisvej
Frederiksberg C Maglekildevej
Frederiksberg C Dr. Priemes Vej
Frederiksberg C Hollændervej
Frederiksberg C Edisonsvej
Frederiksberg C Hortensiavej
Frederiksberg C Christian Winthers Vej
Frederiksberg C Sagasvej
Frederiksberg C Rathsacksvej
Frederiksberg C Ceresvej
Frederiksberg C Grundtvigsvej
Frederiksberg C Grundtvigs Sidevej
Frederiksberg C Henrik Steffens Vej
Frederiksberg C Acaciavej
Frederiksberg C Bianco Lunos Alle
Frederiksberg C Bülowsvej
Frederiksberg C Thorvaldsensvej
Frederiksberg C Bomhoffs Have
Frederiksberg C Helenevej
Frederiksberg C Harsdorffsvej
Frederiksberg C Amalievej
Frederiksberg C Kastanievej
Frederiksberg C Lindevej
Frederiksberg C Uraniavej
Frederiksberg C H.C. Ørsteds Vej
Frederiksberg C Vodroffsvej
Frederiksberg C Tårnborgvej
Frederiksberg C Lykkesholms Alle
Frederiksberg C Sankt Knuds Vej
Frederiksberg C Forhåbningsholms Alle
Frederiksberg C Svanholmsvej
Frederiksberg C Schønbergsgade
Frederiksberg C Prinsesse Maries Alle
Frederiksberg C Vodroffs Tværgade
Frederiksberg C Danasvej
Frederiksberg C Niels Ebbesens Vej
Frederiksberg C Svend Trøsts Vej
Frederiksberg C Carl Plougs Vej
Frederiksberg C Vodroffslund
Frederiksberg C Danas Plads
Frederiksberg C Norsvej
Frederiksberg C Sveasvej
Frederiksberg C Forchhammersvej
Frederiksberg C Sankt Markus Plads
Frederiksberg C Sankt Markus Alle
Frederiksberg C Johnstrups Alle
Frederiksberg C Steenstrups Alle
Frederiksberg C Julius Thomsens Plads
Frederiksberg C Martinsvej
Frederiksberg C Suomisvej
Frederiksberg C Filippavej
Frederiksberg C Hostrupsvej
Frederiksberg C Christian Richardts Vej
Frederiksberg C Falkonervænget
Frederiksberg C Sankt Nikolaj Vej
Frederiksberg C Hostrups Have
Frederiksberg C Dr. Abildgaards Alle
Frederiksberg C L.I. Brandes Alle
Frederiksberg C N.J. Fjords Alle
Frederiksberg C Rolighedsvej
Frederiksberg C Falkonergårdsvej
Frederiksberg C Åboulevard 15-55
Frederiksberg C J.M. Thieles Vej
Frederiksberg C Fuglevangsvej
Frederiksberg C Bille Brahes Vej
Frederiksberg C Ingemannsvej
Frederiksberg C Erik Menveds Vej
Frederiksberg C Steenwinkelsvej
Frederiksberg C Svanemosegårdsvej
Frederiksberg C Rosenørns Alle
Frederiksberg C Adolph Steens Alle
Frederiksberg C Worsaaesvej
Frederiksberg C Jakob Dannefærds Vej
Frederiksberg C Julius Thomsens Gade
Frederiksberg
København Ø
Nordhavn
København N
København S
København NV
København SV
Valby
Glostrup
Brøndby
Rødovre
Albertslund
Vallensbæk
Taastrup
Ishøj
Hedehusene
Hvidovre
Brøndby Strand
Vallensbæk Strand
Greve
Solrød Strand
Karlslunde
Brønshøj
Vanløse
Herlev
Skovlunde
Ballerup
Måløv
Smørum
Kastrup
Dragør
Kongens Lyngby
Gentofte
Virum
Holte
Nærum
Søborg
Dyssegård
Bagsværd
Hellerup
Charlottenlund
Klampenborg
Skodsborg
Vedbæk
Rungsted Kyst
Hørsholm
Kokkedal
Nivå
Helsingør
Humlebæk
Espergærde
Snekkersten
Tikøb
Hornbæk
Dronningmølle
Ålsgårde
Hellebæk
Helsinge
Vejby
Tisvildeleje
Græsted
Gilleleje
Frederiksværk
Ølsted
Skævinge
Gørløse
Liseleje
Melby
Hundested
Hillerød
Allerød
Birkerød
Fredensborg
Kvistgård
Værløse
Farum
Lynge
Slangerup
Frederikssund
Jægerspris
Ølstykke
Stenløse
Veksø Sjælland
Rønne
Aakirkeby
Nexø
Svaneke
Østermarie
Gudhjem
Allinge
Klemensker
Hasle
Roskilde
Tune
Jyllinge
Skibby
Kirke Såby
Kirke Hyllinge
Ringsted
Ringsted
Viby Sjælland
Borup
Herlufmagle
Glumsø
Fjenneslev
Jystrup Midtsj
Sorø
Munke Bjergby
Slagelse
Korsør
Skælskør
Vemmelev
Boeslunde
Rude
Fuglebjerg
Dalmose
Sandved
Høng
Gørlev
Ruds Vedby
Dianalund
Stenlille
Nyrup
Holbæk
Lejre
Hvalsø
Tølløse
Ugerløse
Kirke Eskilstrup
Store Merløse
Vipperød
Kalundborg
Regstrup
Mørkøv
Jyderup
Snertinge
Svebølle
Store Fuglede
Jerslev Sjælland
Nykøbing Sj
Svinninge
Gislinge
Hørve
Fårevejle
Asnæs
Vig
Grevinge
Nørre Asmindrup
Højby
Rørvig
Sjællands Odde
Føllenslev
Sejerø
Eskebjerg
Køge
Gadstrup
Havdrup
Lille Skensved
Bjæverskov
Faxe
Hårlev
Karise
Faxe Ladeplads
Store Heddinge
Strøby
Klippinge
Rødvig Stevns
Herfølge
Tureby
Rønnede
Holmegaard
Haslev
Næstved
Præstø
Tappernøje
Mern
Karrebæksminde
Lundby
Vordingborg
Kalvehave
Langebæk
Stensved
Stege
Borre
Askeby
Bogø By
Nykøbing F
Nørre Alslev
Stubbekøbing
Guldborg
Eskilstrup
Horbelev
Idestrup
Væggerløse
Gedser
Nysted
Toreby L
Kettinge
Øster Ulslev
Errindlev
Nakskov
Harpelunde
Horslunde
Søllested
Maribo
Bandholm
Torrig L
Fejø
Nørreballe
Stokkemarke
Vesterborg
Holeby
Rødby
Dannemare
Sakskøbing
Midtsjælland USF P
Odense C
Odense V
Odense NV
Odense SØ
Odense M
Odense NØ
Odense SV
Odense S
Odense N
Marslev
Kerteminde
Agedrup
Munkebo
Rynkeby
Mesinge
Dalby
Martofte
Bogense
Otterup
Morud
Harndrup
Brenderup Fyn
Asperup
Søndersø
Veflinge
Skamby
Blommenslyst
Vissenbjerg
Middelfart
Ullerslev
Langeskov
Aarup
Nørre Aaby
Gelsted
Ejby
Faaborg
Assens
Glamsbjerg
Ebberup
Millinge
Broby
Haarby
Tommerup
Svendborg
Ringe
Vester Skerninge
Stenstrup
Kværndrup
Årslev
Nyborg
Ørbæk
Gislev
Ryslinge
Ferritslev Fyn
Frørup
Hesselager
Skårup Fyn
Vejstrup
Oure
Gudme
Gudbjerg Sydfyn
Rudkøbing
Humble
Bagenkop
Tranekær
Marstal
Ærøskøbing
Søby Ærø
Kolding
Egtved
Almind
Viuf
Jordrup
Christiansfeld
Bjert
Sønder Stenderup
Sjølund
Hejls
Haderslev
Aabenraa
Rødekro
Løgumkloster
Bredebro
Tønder
Højer
Gråsten
Broager
Egernsund
Padborg
Kruså
Tinglev
Bylderup-Bov
Bolderslev
Sønderborg
Nordborg
Augustenborg
Sydals
Vojens
Gram
Toftlund
Agerskov
randerup J
Bevtoft
Sommersted
Vamdrup
Vejen
Gesten
Bække
Vorbasse
Rødding
Lunderskov
Brørup
Lintrup
Holsted
Hovborg
Føvling
Gørding
Esbjerg N
Fanø
Tjæreborg
Bramming
Glejbjerg
Agerbæk
Ribe
Gredstedbro
Skærbæk
Rømø
Varde
Årre
Ansager
Nørre Nebel
Oksbøl
Janderup Vestj
Billum
Vejers Strand
Henne
Outrup
Blåvand
Tistrup
Ølgod
Tarm
Hemmet
Skjern
Videbæk
Kibæk
Lem St
Ringkøbing
Hvide Sande
Spjald
Ørnhøj
Tim
Ulfborg
Fredericia
Taulov Pakkecenter
Fredericia
Børkop
Vejle
Vejle Øst
Juelsminde
Stouby
Barrit
Tørring
Uldum
Vonge
Bredsten
Randbøl
Vandel
Billund
Grindsted
Hejnsvig
Sønder Omme
Stakroge
Sønder Felding
Jelling
Gadbjerg
Give
Brande
Ejstrupholm
Hampen
Herning
Herning
Ikast
Bording
Engesvang
Sunds
Karup J
Vildbjerg
Aulum
Holstebro
Haderup
Sørvad
Hjerm
Vemb
Struer
Lemvig
Bøvlingbjerg
Bækmarksbro
Harboøre
Thyborøn
Thisted
Hanstholm
Frøstrup
Vesløs
Snedsted
Bedsted Thy
Hurup Thy
Vestervig
Thyholm
Skive
Vinderup
Højslev
Stoholm Jyll
Spøttrup
Roslev
Fur
Nykøbing M
Erslev
Karby
Redsted M
Vils
Øster Assels
Aarhus C
Aarhus N
Aarhus V
Brabrand
Risskov Ø
Åbyhøj
Egå
Viby J
Højbjerg
Odder
Samsø
Tranbjerg J
Mårslet
Beder
Malling
Hundslund
Solbjerg
Hasselager
Hørning
Hadsten
Trige
Tilst
Hinnerup
Ebeltoft
Rønde
Knebel
Balle
Hammel
Harlev J
Galten
Sabro
Sporup
Grenaa
Lystrup
Hjortshøj
Skødstrup
Hornslet
Mørke
Ryomgård
Kolind
Trustrup
Nimtofte
Glesborg
Ørum Djurs
Anholt
Silkeborg
Kjellerup
Lemming
Sorring
Ans By
Them
Bryrup
Skanderborg
Låsby
Ry
Horsens
Daugård
Hedensted
Løsning
Hovedgård
Brædstrup
Gedved
Østbirk
Flemming
Rask Mølle
Klovborg
Nørre Snede
Stenderup
Hornsyld
Viborg
Tjele
Løgstrup
Skals
Rødkærsbro
Bjerringbro
Ulstrup
Langå
Thorsø
Fårvang
Gjern
Randers C
Randers NV
Randers NØ
Randers SV
Ørsted
Randers SØ
Allingåbro
Auning
Havndal
Spentrup
Gjerlev J
Fårup
Aalborg
Aalborg SV
Aalborg SØ
Aalborg Øst
Svenstrup J
Nibe
Gistrup
Klarup
Storvorde
Kongerslev
Sæby
Vodskov
Hjallerup
Dronninglund
Asaa
Dybvad
Gandrup
Hals
Vestbjerg
Sulsted
Tylstrup
Nørresundby
Vadum
Aabybro
Brovst
Løkken
Pandrup
Blokhus
Saltum
Hobro
Arden
Skørping
Støvring
Suldrup
Mariager
Hadsund
Bælum
Terndrup
Aars
Nørager
Aalestrup
Gedsted
Møldrup
Farsø
Løgstør
Ranum
Fjerritslev
Brønderslev
Jerslev J
Østervrå
Vrå
Hjørring
Tårs
Hirtshals
Sindal
Bindslev
Frederikshavn
Læsø
Strandby
Jerup
Ålbæk
Skagen
A–E [edit]
List of 1970s Christian pop artists
List of alternative country musicians
List of alternative hip-hop artists
List of alternative metal artists
List of alternative rock artists
List of ambient artists
List of anarchist musicians
List of anarcho-punk bands
List of anti-folk bands and musicians
List of Arabic pop musicians
List of baroque pop artists
List of bebop musicians
List of black-metal bands
List of bluegrass musicians
List of blues musicians
List of blues rock musicians
List of blues rock performers
List of boogie woogie musicians
List of British blues musicians
List of British music hall musicians
List of Britpop musicians
List of people related to Cajun music
List of C-pop artists
List of calypso musicians
List of Cape Breton fiddlers
List of Carnatic musicians
List of Celtic musicians
List of chamber jazz musicians
List of Christian dance, electronic, and techno artists
List of Christian-hardcore bands
List of Christian hip-hop and rap artists
List of Christian-metal bands
List of Christian-rock bands
List of Christian-punk bands
List of Christian-ska bands
List of chutney musicians
List of classic-rock bands
List of comedy-rock bands
List of cool jazz and West Coast jazz musicians
List of country music performers
List of country performers by era
List of crooners
List of dance-pop artists
List of dance-punk artists
List of dance-rock artists
List of dark ambient artists
List of dark-metal bands
List of dark-rock bands
List of death-metal bands
List of deathcore bands
List of disco artists
List of doo-wop musicians
List of doom metal bands
List of dream pop artists
List of dub artists
List of dubstep musicians
List of electric blues musicians
List of electro-house artists
List of electroclash bands and artists
List of emo artists
List of experimental musicians
List of Euro disco artists
List of Eurobeat artists
List of Eurodance artists
F–O [edit]
List of female rock singers
List of folk musicians
List of folk-metal bands
List of folk-rock artists
List of free-funk musicians
List of free-improvising musicians and groups
List of G-funk musicians
List of gangsta-rap artists
List of garage-rock bands
List of glam-metal bands and artists
List of glam-rock artists
List of gospel musicians
List of gothic metal bands
List of gothic rock bands
List of grime musicians
List of grindcore bands
List of groove-metal bands
List of hard-rock musicians
List of hardcore punk bands
List of heavy metal bands
List of Hi-NRG artists and songs
List of hip-hop groups
List of hip-hop musicians
List of horror punk bands
List of house music artists
List of illbient musicians
List of indie pop artists
List of indie rock musicians
List of Indo pop musicians
List of industrial metal bands
List of industrial music bands
List of intelligent dance music artists
List of Italo disco artists and songs
List of J-pop artists
List of Japanoise artists
List of jazz fusion musicians
List of jazz musicians
List of jungle and drum-and-bass artists
List of K-pop artists
List of Klezmer bands
List of Latin American rock musicians
List of Latin freestyle musicians and songs
List of math-rock bands
List of mathcore bands
List of merengue musicians
List of melodic death-metal bands
List of melodic hardcore bands
List of minimalist artists
List of New Age music artists
List of new jack swing artists
List of New Wave artists and bands
List of noise musicians
List of nu-metal bands
P–Z [edit]
List of political hip-hop artists
List of polka artists
List of pop punk bands
List of post-disco artists and songs
List of post-dubstep musicians
List of post-hardcore bands
List of post-punk bands
List of post-punk revival bands
List of post-rock bands
List of power metal bands
List of progressive metal bands
List of progressive-rock supergroups
List of psych folk artists
List of psychedelic rock artists
List of psychobilly bands
List of punk bands
List of 1970s punk rock musicians
List of musicians in the second wave of punk rock (post-1970s)
List of R&B musicians
List of ragtime musicians
List of rap rock bands
List of reggae musicians
List of reggaeton artists
List of rock and roll performers
List of roots rock bands and musicians
List of scat singers
List of screamo bands
List of shock-rock musicians
List of shoegazing musicians
List of ska musicians
List of smooth-jazz musicians
List of soul musicians
List of soul-jazz musicians
List of southern-rock bands
List of speed-metal bands
List of street-punk bands
List of surf musicians
List of surf-rock musicians
List of swing musicians
List of symphonic-metal bands
List of synthpop artists
List of technical-death-metal bands
List of thrash-metal bands
List of thrashcore bands
List of turntablists
List of trance musicians
List of video game musicians
List of Viking metal bands
Instrument [edit]

List of accordionists
List of banjo players
List of bassoonists
List of beatboxers
List of cellists
clarinetists
List of classical clarinetists
List of jazz clarinetists
double-bass players
List of contemporary classical double bass players
List of historical classical double bass players
List of jazz bassists
List of drummers
List of female drummers
List of jazz drummers
dulcimer players
List of Appalachian-dulcimer players (also known as the mountain dulcimer)
List of hammered-dulcimer players
List of flautists
List of guitarists
List of bass guitarists
List of classical guitarists
List of jazz guitarists
List of lead guitarists
List of rhythm guitarists
List of slide guitarists
List of harpsichordists
List of classical harpists
List of horn players
List of oboists
List of organists
List of jazz organists
List of percussionists
List of jazz percussionists
pianists
List of classical pianists
List of jazz pianists
List of pop and rock pianists
List of pipe bands
List of saxophonists
List of jazz saxophonists
singers
List of jazz vocalists
List of male jazz singers
List of singer-songwriters
trombonists
List of classical trombonists
List of jazz trombonists
List of trumpeters
List of jazz trumpeters
List of tuba players
List of turntablists
List of vibraphonists
List of jazz vibraphonists
Lists of violinists
List of jazz violinists
List of violists
Location or ethnicity [edit]

A–B [edit]
List of Afghan singers
List of African musicians
Americans
By location
California
List of bands from Los Angeles
List of bands from the San Francisco Bay Area
List of Los Angeles rappers
List of music directors of the Ojai Music Festival
List of musicians from the Inland Empire
Maryland
List of Maryland music groups
List of Maryland music people
New York
List of bands formed in New York
List of hip-hop musicians from New York City
List of New York hardcore bands
Texas
List of Houston rappers
List of musicians from Denton, Texas
Other states
List of bands from Lincoln, Nebraska
List of Chicago hardcore punk bands
List of hip-hop musicians from Atlanta
List of Las Vegas Valley lounge artists
List of Minneapolis hardcore bands
List of musicians from Seattle
List of Utah musical groups
By genre or type
List of American death-metal bands
List of American orchestral flutists
List of Asian-American hip-hop musicians
List of Delta blues musicians
List of one-hit wonders in the United States
List of symphony orchestras in the United States
List of The Minus 5 members
List of Native American musicians
List of Argentine musicians
Australians
List of Australian composers
List of Australian women composers
List of Indigenous Australian musicians
Austrians
List of Austrian composers
List of Austrians in music
Azerbaijanis
List of Azerbaijani composers
List of Azerbaijani opera singers
Belarusians
List of Belarusian musical groups
List of Belarusian musicians
List of Belgian bands and artists
Brazilians
List of Brazilian composers
List of Brazilian musicians
Britons
By location
England
List of bands from England
List of bands from Bristol
List of bands from Merseyside
List of bands originating in Leeds
List of Cornish musicians
List of music artists and bands from Manchester
Scotland
List of bands from Glasgow
List of Scottish musicians
Wales
List of Welsh musicians
By genre or type
List of British blues musicians
List of British classical composers
List of British Invasion artists
List of performers on Top of the Pops
List of punk bands from the United Kingdom
List of UK garage artists
List of UK noise musicians
List of Bulgarian musicians and singers
C–L [edit]
Canadians
List of bands from Canada
List of Canadian composers
List of Canadian musicians
List of one-hit wonders in Canada
By location
British Columbia
List of bands from British Columbia
List of musicians from British Columbia
Manitoba
List of Winnipeg musicians
Nova Scotia
List of musical groups from Halifax, Nova Scotia
Quebec
List of Anglo-Quebecer musicians
List of Montreal music groups
List of musicians from Quebec
List of Czech musical groups
Chinese
List of Chinese composers
List of Chinese musicians
Danes
List of Danish composers
List of Danish musicians
Dutch
List of Dutch composers
List of Dutch hip-hop musicians
List of Dutch musicians
List of Egyptian composers
Finns
List of bands from Finland
List of Finnish composers
List of Finnish musicians
List of French composers
Germans
List of German composers
List of German musicians
Greeks
List of Greek composers
List of Greek musical artists
List of bands from Iceland
Indians
List of Indian composers
List of Indian film music directors
List of Indian playback singers
By location
List of bands from Delhi
Indonesians
List of Indo pop musicians
List of Indo pop musicians and musical
Iranians
List of Iranian composers
List of Iranian musicians
Israelis
List of Israeli classical composers
List of Israeli musical artists
Italians
Chronological list of Italian classical composers
List of Italian composers
Japanese
List of J-pop artists
List of Japanese musicians
List of Japanese hip-hop musicians
List of Japanoise artists
List of musical artists from Japan
List of Latin American rock musicians
N–Z [edit]
List of Native American musicians
New Zeanlanders
List of bands from New Zealand
List of New Zealander musicians
List of Norwegian musicians
Pakistanis
List of Pakistani ghazal singers
List of Pakistani musicians
List of Pakistani musical groups
List of Pakistani pop singers
List of Pakistani qawwali singers
List of Polish musicians and musical groups
List of Portuguese musicians
Romanians
List of Romanian composers
List of Romanian musicians
List of Romanian singers
Russians
List of Russian composers
List of Russian opera singers
List of Salvadoran hip-hop musicians
List of Serbian musicians
List of Slovene musicians
South Koreans
List of K-pop artists
List of South Korean idol groups
List of South Korean musicians
Spaniards
List of bands from Spain
List of Spanish musicians
List of Sri Lankan musicians
List of South African musicians
Swedes
List of bands from Gothenburg
List of In Flames band members
List of Swedes in music
List of Swedish death-metal bands
List of Swedish hip-hop musicians
Turks
List of Turkish musicians
List of Turkish pop musicians
List of Ukrainian opera singers
Abraham & Damkier Duo
Abraham & Melau
Almost Blues Band
Amaze
Anders Greis Band
Backless
Barner-Wittrock
Basement Blues Band
Beggars Blue
Black Water Blues Band
Blue Heat
BlueJob
Blue Junction
Blue Soil
Blues and Beyond
Blues Links
Blues Lounge
Blueshot
Blues Point
Bluetrail
Bluesaders
BluesEye
Blues Brothers Experience
Blues Brothers Showband
Bobadavdaw & Bluesrødderne
Boogie Dukes, The
Bukowski
Busted Blues Band
Børge -Biceps- Jensen
Chicago Blues Cruise
Copenhagen Blues Band
Crosstiewalkers
Crying Out Loud
Dan Klarskov & The Honeydrippers
detblaaguld
Det ganske lille bluesband
Empty Pockets
Frimer Band
Gus Rohde Band


Hard Bargain Blues Band
Humble Men
Hooked On Blues
H.P.Lange
H.P.Lange & Troels Jensen
Jakob Holm
Kenn Lending Blues Band
Ladies Sing the Blues
Lars Storm & The Hurricanes
Lea Thorlann & The Spicy Gang
Lene Mathiesen
Lightnin' Moe & Peace Disturbers
Low Budget Brothers
L.P.’s Blues Band
Martin Olsens Blues Overdrive
Max Wolff
MC Hansen Band
Meantown Blues
Mike Andersen Band
Mojo Hands
Mooseblues.dk
Moose Control
Møller & Co
Nande & The Big Difference
Old Blue
Papa Mojo
Railroad Bluesbreakers
Rainy Day Bluesband
Rosewood Bluesband
Shades of Blue
Simon Høirup Band
Southern Shakedown

T-Birds
Thorbjørn Risager Blue 7
Thygesen & Glasser
T. Love and the Eastcoast Blues Band
TroubleCats
Walter Trout Jam Band
Workin’ Mojo Blues Band

Ann & Aberne
Bjarne Jes Hansen & Nils Martinussen
Børnebanden
Cirkus Mongo
Djanzz
Doktor Lyd
Dyr I Drift
Elisabeth
En elefant, en måge og en hare
Erik Lyhne & Michael Madsen
FrankM
Græsrødderne
Jønner
Haps frikadelle
Lydland
Malthe & Viggo
Mekpek & Habbasutterne
Mercury Band
Michael -Milo- Jørgensen
Muddi og Salamidrengene
Møs Frøen
Nicolai
NullerNix Band
Ole Bundgaard
Onkel Jes
Palle Pirat
Performers
P/J Genbrug A/S
PædaMusik
Rockpiraterne
Rumlerim
Rytme Rita
Rytmetrolden
SalsaMortale
Singh og Goldschmidt
Spil’opperne
Stamp - et stompshow
Stine Michel
Tanja Kofoed - Musikformidling
Tante Andante Band
Thomsen og Irhøjs Rimrockshow
Thorstein Thomsen
Tine Mynster

Trio Thomsen
Williams Fantastiske Dyrerejser

A Couple of Cowboys
Acoustic
Angel & Cowboys
Anni Filt
Apache
Bendix Band
Birger Steiwer
Bluegrass Boulevard
Bluegrass Express
Cigarillos
Cowgirls
Country Connection Linedance
Country Crew
Contryexpressen
Country Friends
Country Roots
CS Nielsen
Cubel
Dark Horse Country Band
Emil Friis
Freewheelin’
Gigi and the Farmers
Granny’s
Græshopperne
Hapn’s
Hawkeye & Hoe
Henriette Lykke
Hired Hands
Horsens Hardy
Ivan Johnsen band
Jan Michael & Julie Bendt
J.D.Haring
Joanne Reinholdt

Karin Eurén
Kristian Klarvand
Leif Kerstein & Winchesters
Lonerock
Low Life
Midnight Cowboys
Mr Jack & the Daniels
Montana
Most Wanted
Mountain-Wolves
Nashville Heartbreakers
Peter Abrahamsen & Bell Pepper Boys
Peter Borup & Big Foot
Rio Grande
Road Scholars
Rodeo
Roger and Over
Roseband
Smalltown
Stetson 5
Sweet Dreams
Ten Feet Tall
The Country Danes
The Nashvilles
TopCats
2Shy
Vat 69
Young, Black & Silver

Bandnet.dk

Har du kendskab til danske band-hjemmesider, som mangler på denne liste, så kontakt musiknet.dk.

Hvis du ønsker en link til din egen musikhjemmeside, så kontakt musiknet.dk

NB: Optagelse er gratis

Husk at fortælle hvilken kategori bandet skal placeres under.

Ann Mimoun
deZeption
EKG
Everpure
IGLO
Submonk

Afenginn
Allan Olsen
Almost Irish
Anders Mikkelsen
Andrew John & Lissa
Arne Würgler
Arne Würgler & Nils Tuxen
Art & Music
Ashplant
Baltinget
Bente Kure & Leif Ernstsen
Bregenborg BAND
Christian Søgaard Trio
Copenhagen Caledonia Pipe Band
CS Nielsen
Cordero & Los Gran Daneses
Djursland Spillemændene
Don Dario
Downtown Dynt
Dupont Cajun Band
Esben
Ester Brohus
Felicia
Fjordfolk
Franka
Frolk
Fromseier Rose
Fuls Fæller
Gallywampus
Gary Snider
Gravediggers, The
Græshopperne
Harald Haugaard Kvartet
Haugaard & Høirup
Helge Engelbrecht
Helle J.
Hold i nakken
Horn og Møller
H.P.Lange
Huldre
Højt til Loftet
Inis Fail
Jan Michael & Julie Bendt
Jensen & Bugge
Jotted Notes
Juhls Orkester
Jørgen Fagernæs
Kim Øllgaard



Afenginn
Allan Olsen
Almost Irish
Anders Mikkelsen
Andrew John & Lissa
Arne Würgler
Arne Würgler & Nils Tuxen
Art & Music
Ashplant
Baltinget
Bente Kure & Leif Ernstsen
Bregenborg BAND
Christian Søgaard Trio
Copenhagen Caledonia Pipe Band
CS Nielsen
Cordero & Los Gran Daneses
Djursland Spillemændene
Don Dario
Downtown Dynt
Dupont Cajun Band
Esben
Ester Brohus
Felicia
Fjordfolk
Franka
Frolk
Fromseier Rose
Fuls Fæller
Gallywampus
Gary Snider
Gravediggers, The
Græshopperne
Harald Haugaard Kvartet
Haugaard & Høirup
Helge Engelbrecht
Helle J.
Hold i nakken
Horn og Møller
H.P.Lange
Huldre
Højt til Loftet
Inis Fail
Jan Michael & Julie Bendt
Jensen & Bugge
Jotted Notes
Juhls Orkester
Jørgen Fagernæs
Kim Øllgaard

Klezmerduo
Kosten og Skovlen
Krauka
Kurt Larsen - harmonika
Lang Linken
Lars Lilholt Band
Lasse & Mathilde
Last Resort
Lissa Ladefoged
Lærkeland
MaleneAlene
Marianne Kibenich
Mette Kathrine Jensen
Moving Cloud
Peculiar String Band
Per Lynge Worm
Peter Uhrbrand
Pia Raug
Polkageist
Potters Jig
Poul Krebs
Povl Dissing
Ramsø Spillemandslaug
Rendestenens Liljer
River Nancke
Russian Roulette
Selsøtåter
Serras
Stanley Samuelsen
Stig Møller
StudieStrygerne
Sorten Muld
Sømanden og Stjernerne
Søren Krogh
Thomas Kjellerup
Thorkil og Peter Vesth
Tie Break
The river note
Today
Tradlads
TrobadourBanden
Tullamore Tales
Tørfisk
Zar
Zenobia
Clark
Complexz
Den Gyldne Middelvej
deZeption
Dizmaster
Dj WhyKinG
Delance Music
dorthe e
frequentlyAsked
GAUZZ
Heliotrope
Humleridderne
Hvid Sjokolade
Ibo


Clark
Complexz
Den Gyldne Middelvej
deZeption
Dizmaster
Dj WhyKinG
Delance Music
dorthe e
frequentlyAsked
GAUZZ
Heliotrope
Humleridderne
Hvid Sjokolade
Ibo


Khillcoopa
Kongehuset
Krishve
L.O.C.
Malk de Koijn
Marc KD
Rockers by Choice
Rumskib12
Safri Duo
Scratch
Villa Ville Kulla
Ufo & Yepha
Østkyst Hustlers

Allan Bo Band
Arosia
attaboy
Bajazzerne
baSix
Bigband Portalen
Bjarne Korsgaard Jazzkvartet
Blood, Sweat, Drumn Bass Big Band
Blue Train
Blå Mandag Jazzband
BodaBoda Duo
Bossa Republic
Brigitte Escobar Trio
Bugtens Big Band
Bugpowder
Burgundia Jazzband
Caledonia Jazzband
Chris Minh Doky
Clausen’s Strandløver
Cordelia
Danmarks Radios Big Band
Den gyldne swingtrio
detblaaguld
Doc Houlind All Star Jazz Band
Double Cross Quintet
Dupont-Badal
Ease Your Mind
East Coast Jazzband
Erling Kroner
Frans Bak
Gentlemen of Jazz
Groove Punch
HighTband
Hot’n Spicy
Hvad Lavede Du i Går
Ib Glindemann’s Orkester
Inge Andersen
Jamhunters
Janne Ersson Big Band
Jazzanova
Jazzeau
Jazzfive
Jazzmood
Jazznødderne
Jazz Pushers
Jenners Swingservice
Jens Jefsen
Jivers
Joyned

Järv
Katrine Madsen
Kloster Band
Klüvers Big Band
Kurt Larsen - harmonika
Lake City Jazzband
Lars Fiil Kvartet
Lars Winther Trio
Lene Riebau
Looter Beats
Mads Hansen
Mads Vinding Trio
Mads Rosendahl kvintet
Marie Carmen Koppel
Morten Steen - Catching the Rabbit
Neanders Jazzband
New Jungle Orchestra
New Orleans Delight
Niels Flipper Stuart
Niels Lan Doky
Nikolej Bentzon
Ninna Milner
OKBOs's Trio
Paul Harrison Band
Pernille Bevort
Pierre Dørge & New Jungle Orchestra
Plexi Jazz
Randers Big Band
RealJazz
River Jazz og Blues band
Seven Up Jazzband
Sinatra Syndicate
Skive Big Band
Stendertrio
Storyville Jazzband
Swing Brothers
Swing of Sahara
Swinging-Europe
Swingstreet
Thera Hoeymans
The Selpin 3rd
The Spirit of New Orleans
Thulla’s Organiske Orkester
Tin Roof Jazzband
3 på Spil
Troldspejlet
Veronica Mortensen
Vivi K. and Jorge Degas
WonderBrass
Aarhus International Jazzfestival
Anders Borbye
Art of Brass Copenhagen
Back to Bach
Blå Salme
Calabash
Calda Kvartetten
Charlotte Katharina Andersen
Classic Steel
Con Amore Duo
Con Sordino
Corona Guitar Kvartet
Den Danske Wienerkvartet
Duo Al Dente
Duo Ama Deus
DuoDelta
Duo Grand Cru
Duo Mots/Kunz
Duo Takemitsu
Ensemble Nord
Esbjerg Ensemble
Frederik Magle
Fuzzy
Fyns Kammerensemble
Hattrick
Havamal
Hélène Navasse
Ilia Swainson
Inge Lise Christiansson
Jacob Larsen
Jutlandia Saxophone Quartet
Kaare Norge
Kaj Stensgaard - marimba

Kassandra Kvartet
Kim Sjøgren
Lars Boye Jensen
Lars Hannibal
Lasse Tajmer & Niel Krogsbøll
Michala Petri
Mogens Friis
Musikmedstil
Nordsjællands Symfoniorkester
Odense Symfoniorkester
Opera - og det der ligner
Per Nielsen
Pernille Bach
Peter Reiming
Piet Larsen
Radiosymfoniorkestret
Randers Byorkester
Salonorkestret
Sjællands Symfoniorkester
Storstrøms Kammerensemble
StudieStrygerne
Sønderjyllands Symfoniorkester
Søren Kierkegaard Ensemblet
Trio a la Carte
Trio Classic
Trio Con Corda
TrioCopenhagen
Trio Odino
Trio Semplice
Aalborg Symfoniorkester
Aarhus Symfoniorkester
Århus Sinfonietta
Anders Klitgaard
Annette O´Driscoll - Singer and Songwriter
Benny Bukhave
Claus Rydskov
H.P.Lange
Jens Larsen - guitarist
Jesper L. Lorck
Kurt Larsen - harmonika
Lene Dissing
Martin Dale
Michael Boesen
Michael Noe
Niels HP
Ole Friis
Peter Reiming - CD salg på nettet
Peter Smith
Rasmus Hedeboe


ADAM
Airytale
A'LOUISE
ALT
Anamia
Anne Linnet
Annette Bjergfeldt
Ann Mette Elten
Asgard Brew
Attica Lane
Audia
Baal
Bacon
Bamses Venner
B-joe
Being Frank
Benny Bukhave
Big-D
Big Fat Snake
Blended Brew
Bloody Merry
Blush
Brian Larsen
Breakers, The
Brother+Sister
Brødrene Olsen
Bureau Bizar
Burning Primitive, The
Captain clutch & crew
Carpark North
Carsten Lykke
Chineese Letterbox
Chriss Hayes
Claus Rydskov
Clearway
c-music
Codriver
Commotio
Contagious
Coolsville
Crossliners
Curtains Drawn
Curtiz
C.V.Jørgensen
D:A:D
Danser med drenge
Dawn, The
Decaf
Def Cisum
de marco
Dicte
Die Herren
Dig a Pony
Dinojax
Divided Minds
Dodo & the Dodo’s
Dreaming Jericho
Drone
Eddie Mudbug & The Mean Cleaners
Elephant Poetry
Elliots
El Ray
Epicenter
Faith Industries
Falden Rysgaard
Fanny
Fastland
FAVN
Fedora Heap
Figurines
FindersKeepers
First Miles, The
Flemming Hansen
Fools Paradise
Fosfor
Frede Fup
Freya
Frogstone
Fröken
Furious Funk
Fuzzphase
Gasblaa
Gasolin
Gatsby
Genie Dean
Genie Rate
GIGI
Gnags
Godless Wicked Creeps
grammarphone
GRAND
Grope
Gry Trampedach
Guernica
Gung Ho
Hackensack
Hallå Kool
Harry Lime
Headless
Hedeboe
Henning Stærk
Henrik Launbjerg
Herospeed
Heterofoni
Hjörtur
Honey I’m Home
Hostmom
Human
Humleridderne
Ib The Prune
IGLO
Illusion
Innocent Blood
Inside The Whale
Insidiöus Törment
In spite of me
Instant Noodles
Iris Melk
IVAN
Ivan Holst
Ivan Nio
Jan K
Jaywalkin
JEEL
Jens K
Jime, The
Jimmy Løndorf & Springerne
JOHNSON
JONZ
JOYCEHOTEL
Judy surf the climax
Julie
Jumpcats, The
Jump The Gun
June Variety
Juni
Jørgen Fagernæs
Kapok
Kashmir
Kenneth Thordal
Kick The Kangaroo
Kim Herman Band
Kindercrash
King Foo
Kira And The Kindred Spirits
Klaus Caprani
Klinke
Knasen
Krackerjack
Kristian Krog & Ko
Labrador Office
Laid Back
Lampshade
Langt Før Tiden
Larry Nelson
Lars Lilholt Band
Lars Muhl
Lars Storm & The Hurricanes
LaSanya
Lene Dissing
Lift Off
Lipstick
Lisa Vegas
Lis Damm
Lis Er Stille
Little Gadget
Loopy
LoveShop
Marbleheads
Mad Parker's hjemmeside
Makeshift
Marie Frank
Marte
Martin Dale
Martin Hall
Martin Harboe
Marwel Hill
Mary
MC Hansen Band
Mek Pek
Mellow Hotel
Melted
Mew


Michael Falch
Michael Hamilton
Michael Learns To Rock
Michael Staun
Michelle Birkballe
Mikael Simpson
Mikkel Schack
Mimas
Mindless
minutes
Molehill
Monoplain
Monrad og Rislund
Moonjam
My Beloved
Naked Fish
Neighbours
Neon Machine
Nephew
Nice Little Penguins
Nicolai
Nikolaj Nørlund
Nicolai Vilhelm Tell & The Teacompany
Niels HP
Niepoort
OFFLAND
Ole Friis
Ozelots
Peter Hard
Peter Viskinde
Picnic
Pinchbeck
Pocket Life
Pocobell
Poq
Poul Halberg Band
Poul Krebs
Powerstand
Pretty Maids
På Slaget 12
Racetrack Babies
Racing Ape
RagnaRock
Randi Laubek
Random Fathers
Rasmus Hedeboe
Rattlers
Replicas
Reunions
RiverHorse
RockNote
Rub og Stub
RUST
Safri Duo
Salem
Sanne Salomonsen
Sasha Bach
Saturnus
Savage Affair
Savage Rose
Saybia
Schmidt & Co.
Searching Another Dimension
Sea Of Sorrow
Seierø
Sense
SensiBalls
Sensommersne
Sensuous
Separations
Serop
7- Rockers
/thorns
Shiner22
Shubidua
Silent Fish
Simon Gylden
Singers
Six Barrel Syndicate
Skifting
Skinny Legs
S.O.A.P.
Solskær
SOFA
Sonny
Solport4
Sort Sol
Soulful Injection
Soulwire
Sound Of Pace
Souvenirs
SOYA
Spar-2
Sparkling
Sparkplug
Speaker Bite Me
Spinning Carousel
SPION
SP JUST FROST
Splint
Spoke
SPY
Stainless
Starfish
Sterling
Stig Rossen
Stig Skovlind & The Coffee Shop
Stringmasters
Stripped Down
Stroker
STOL
StudieStrygerne
SUBB
Summerhill
Superfuzz
Superhabit
Superheroes
Superlove
Super Sonic
SuperSonics
Surfbreakers
Swain
Sweethearts
Sweet Sessions
Swimm TV ish TV
SWOON
Søren Sko
Søs Fenger
tadzio
Tanja Appehl
Taxit
Tears For Jeanie
Terji Messell
The Alpine
The Blue Van
The Breakers
The Broken Beats
The Bullets
The Colombia
The Dawn
The Defectors
The First Miles
The Flunkeys
The Holliday Show
The Jime
The Jumpcats
The Kerbs
The Movement
The New Brand
The Playmates
Thera Hoeymans
The Rainfall Years
The Rime
The State
The Wake
The Wedgwood Band
Thomas Bjørnager
Thomas Helmig
Tim Christensen
Tina Dichow
Tinitus
Tobias Bülow
Tobias Trier
Torpedo
Troels Skovgaard
Turbulenze
TV-2
TwiinsMission
TwoFace
TYG
2late
Ulf Benzon Soll
Unexploded
virak
Walkers
Wall Sand
Windermere
Winter By Oyster
Yafo Bara
Zididada
Zolid Ground
Østkyst Hustlers

Anomaly
Argh!DieTommies!
Asgard Brew
Croan
Dedicated
Deep Purple In Rock
Downswitch
Fijionline
Inimical
InSICKnia
JOHNSON
Known Parole
Mevadio
MUZL
Obtain Pain
Rattlers
Seven Thorns
SlingShotSuck
Squaresville
Villain
XCentrik

4Motion
ABBA Revival Band
Acting Like Alex
Appleband
Back Then
Back To 65
Back to School
Bad Boys of Boogie
Basemen
Beast of Burden
BeatMachine
BigBadWolf
Big Yellow Taxi
Bluediblue
Boogie Avenue
Boogie Knights
Bounce
Bruuns Popshop
Brøns Greatest
Bullets, The
Buster
CC Rider
Charlie Dee & The Twisters
CopyJam
CoverAlls
Cows On Cruise
Crossliners
Cruise
Crying Time
Daddy Said So
DaFunktion
DanZukker
DeLoreans
Den Røde Tråd
DeVeto
Disneyland Law
Doghouse Cats
DRIVE
E45
ElvisShow
Fabulous Rock’n’roll Band, The
Fede 80’ere
Floorshakers
Flunkeys
Flying Hotdogs
For the Record
Fosfor
Frontview
Fulll Moon Fever
Gdansk by night
Gentlemen of pop
GirlJam
Glamgang
Groove|Company
Gunstribute
Happiness
Henrik & Krogsgaards Orkester
High Tindings
Him Jam
Horny People
Hound Dogs Delivers
Housebreakers
HPDH Hvorfor Prygler Du Hunden?
Hvide Løgne
JayBee
Jitterboys
Johnsons Band
Jo Jo Dots
Kender du det
Kings Cross
KNAP
Kragelunds Kapel
Lazy Day
Le Freak
Locomotions
Los Buenos
Lost Highway
L.T.W.
Madsen Jam
Madsen Revival
Mank Harvin & The Shadows Light
Martians, The
Me and my shadows
Medley


Mek Pek
Metropol
Midnight Ramble
Mighty Mice
Mister Peterbildt
Morristown
Motown Danceband
Musik non stop
MyWife
Nightwork
NoBigDeal
Octavia
Offroad
Ollerup Lufthavn
On Elvis
On Location
Outhouse
Party Patrol
P.Dizzy
Pepperband
Perfect Strangers
Performers
Peter & De Andre Kopier
Poca Håndtag
PopFiction
Poplic
Popshop
Pride Rock
Prime Time Band
Que Pasa
Quinn and the Eskimoes
Ramble On
Realodd
Recover
Recycle
Release
Repeatles
Rezycle
Riff Raff
Road To Cairo
Rock5
rock4real
Rock-Bandet
Rocking Ghosts, The
Rocking Silver
ROCKSTOP
Rock The Duck
Rubber Band
RUST
RUSTFRI
SammenstyrtedeHøjhuse
Scuba
Showdown
Sidefills
Sidsel og Drengene
Silver Rockets
Sjagget
Slænget
Soul Meeting
Soulshine
Spoons
Sticky Fingers
Straight-8
Sugar Daddy's Soul Band
Sunflowers
Sound Of The Shadows
Super Deluxe
Sweet Sessions
Tennis
The Bullets
The Dogs
The Dream Team
The Leisure Suits
The Pink Floyd Project
The Sixtees
The Taxmen
The Vintage Rockshow
Tournesol
Travelinband
Treat Her Right
TREO
Trio Max
Ugly Bugly Band
Vat 69
Vi Unge Live
Walk The Dog
Wipe Out

ABBA Revival Band
AC Band
Allman Brothers Jam Band
Almost Madonna
Appleband
Back to Black
Bad Reputation
Ballbreaker
Beat the Meatles
Best of Bowie
Big Yellow Taxi
Birgers Venner
Black Sabbath Tribute
Blues Brothers Experience
Booze Brothers
CopyWilliams
Covers of Creedence
Crossroads
Deep Purple Jam
Deep Purple In Rock
Den Røde Tråd
Diva Jam - Lotte Lisby
Elvis Jam
Enjoy The Silence
Faith No More Jam
Frank Zappa Live Event
Four Wheel Drive Band
Gas4you
GirlJam
Gunstribute
Highway Star
Jack Johnson Jam
Johnny Madsen Jam
KNAP
Larsen ala Carte
Level 42 Jam
Little Sting
Madsen Jam
Malurtjam


Master Of Puppets
Meikens
Morristown
Nirvana Jam
Nutidens Unge
P.Dizzy
Peter & De Andre Kopier
Powerage AC/DC Jam
Pure Stones
Queen Jam
Rammstein Jam
Recycled
RIFF/RAFF
Rigtige Mænd
RubberBand
Sjagget
Smukke Møller
Snakejam
Souladdicts
Sticky Fingers
StonesJam
Strange Days - The Doors jam
Sweet Glam Jam
Sweet Sessions
Team Williams
The Prince Projekt
The Taxmen
The Vintage Rockshow
The Wannabeatles
Ticket To Ride
Tryin’ Adams
Waterline
Whiplazh - Metallica Jam
Whitesnake Tribute
Willy & The Poorboys
Vi Unge Live
Zeppelin Experience
ZZ TOP Jam

4EVERdanceband
5Alive
Absolut Brass
Aksel & the Hooligans
A La Carte Dansband
Alban Party Band
Alban Tyrolerne
Alletidersmusik
All Shook Up
AMEK duo
Anders Wedel
Appleband
Arthur Badal
Attache
Attila Kovacs
Baby Barbarella
Bachelor BoyZ
Bamses Venner
Basic Duo
Bente Kure & Leif Ernstsen
B-Happy
Birthe Kjær
Bjarne E. Nielsen
Bjarne Lisby
Bjørn og Okay
Black Rose
Brian Thomsen
Broager Brandværns Orkestre
Brøns Greatest
Cantus Tyrolerne
Canzone
Carsten Bastrup
Casino Danseband
Chorus
Climpton
Collage
Con Sordino
CopyJam
CrazyColors
Crossliners
Crying Time
Dance On
Dansetten
Danseorkestret Fischers
Danseorkestret Ten-Four
DanZukker
DE BEDSTE *****
Den Jyske Pigegarde
De 4 Esser
De 5 Tenar’
D’os
De Tavse Mænd
Dina & Drengene
Discotek JOGI
Doghouse Cats
Dorthe Jelle Hansen
Dorte Maj
DSB musik
Du Hund
Duoen Mojn
Duo Merci
Duo Nightdance
Duo 2
Dupont & Badal
E47
Erik Sletting
Ernst -Ernie- Brandstrup
Expressen
Fenders
Flunkeys
Fredericia Jernbaneorkester
Head-Z
Helsingør CD’en
Henrik & Krogsgaards Orkester
High Five
Hold i nakken
Hound Dogs
Hot’n Sweet
Hotz’n’Hitz
Humlebierne
Højt til loftet
Jan & Sonny Boys
Jays
Jens Bækkelund
Jens Greve
Johnny Bonde
Kandis
Karl Herman’s Trio
Kim & Hallo
Kim Holst
Kivi Band
Klaus og Servants
Kloster Band
Kristian Danielsen

Lazy Vester
Let’s Rock
Lis og Per
Lissa Ladefoged
Little Dance Band
Local Affair
Locomotion
Lovetrain
Lyst & Nyboe
Mojn
Monrad og Rislund
Morgenmusik - Brass 'n Buns
Mors Drenge
Mountainz
Mr. Thomsen
Musik til festen
Musik til julefrokost
Nameless
Neighbours
New Eagle - dance band
New Clarks
NICE
Niels Kingo
Nightdance Duo
NordExpressen
One 4 One
One Maybe Two
On Line Band
On Location
OverKaj
Palmehaveorkestret
Peanuts
Performers
Pernille Bach
Phoebe's Cover Collection
Pitstop
Popshoppen
Poul Erik Jensen
Poul Erik Panduro
Ps2Duo
Rasmus Klump Duo
Recover
Richard Ragnvald
Right On Time
Roseband
Roulet
SANTA
Saxofonist Bent Nielson
Schmidt & Co.
See Twice
Selskabsklaver
Showdown
Sikken Fest
Silverband
Sinatra Syndicate
Singers
Skyband
Slænget
Snoopy
Son Puntillas
Souladdicts
Soul Meeting
SoulTown
Spar-2
Step 'N Stone
Stig Rossen
Still Standing
StudieStrygerne
Sun Day
Super Deluxe
Sussi og Leo
Svennes Dance Band
Søren Krogh
The Bacons
The Feintz - One Man Band On Tour
The Missing Link
The Roosters
the Wang Dang Doodle band
The Weddingsinger
Thomas Valter
Tirolerband Aalburg
Tommy Jo
Train Duo - Musik til fest
travelinband.dk
TREO
Trio Trivaldi
Underholdet
Unit4
UPS
Vat 69
Wipe Oute
Woodoo
www.hansi.dk
YO-YO
Zoomtown
Ørkenens Sønner
Afenginn
Agoro
Arte Flamenco
Blunt
Bossa Republic
Caribic Steelband
CheTango Trio
Classic Steel
Confusion Latina
Cordero & Los Gran Daneses
Delicado
detblaaguld
Distant Drums
Ehab Salem Projekt
Fangekoret
Flemming Hansen
Grupo Real
Jose Carlos II and Bambamoleque Band
Kalles World Tour
Klezmofobia
Krauka
Latin Dance Band
Maravilla
Morten Ramsbøl Group
Moses O’jah
Nordic Quartet, The
Nulle & Verdensorkestret
Orquestra Llegó la Hora
Peter Suwalski
Polkageist
Ravenna
Roy Pascal & On Purpose
Rumba HayNaMa
Singh og Goldschmidt
Slo Down
Stig Skovlind & The Coffee Shop
Strictly INI
Suwalski Worldclub
Tangoorkestret
Tangueros
The Original Danish Polcalypso Orchestra
Titicaca
Tre til tango
Tropical Steel Band
Vano Mills
Vanja Santos
Zofia
År Palmesøndag Skærtorsdag Langfredag Påskedag 2. Påskedag St. Bededag Kr. H.fartsdag Pinsedag 2. Pinsedag
1950 2. april 6. april 7. april 9. april 10. april 5. maj 18. maj 28. maj 29. maj
1951 18. marts 22. marts 23. marts 25. marts 26. marts 20. april 3. maj 13. maj 14. maj
1952 6. april 10. april 11. april 13. april 14. april 9. maj 22. maj 1. juni 2. juni
1953 29. marts 2. april 3. april 5. april 6. april 1. maj 14. maj 24. maj 25. maj
1954 11. april 15. april 16. april 18. april 19. april 14. maj 27. maj 6. juni 7. juni
1955 3. april 7. april 8. april 10. april 11. april 6. maj 19. maj 29. maj 30. maj
1956 25. marts 29. marts 30. marts 1. april 2. april 27. april 10. maj 20. maj 21. maj
1957 14. april 18. april 19. april 21. april 22. april 17. maj 30. maj 9. juni 10. juni
1958 30. marts 3. april 4. april 6. april 7. april 2. maj 15. maj 25. maj 26. maj
1959 22. marts 26. marts 27. marts 29. marts 30. marts 24. april 7. maj 17. maj 18. maj
1960 10. april 14. april 15. april 17. april 18. april 13. maj 26. maj 5. juni 6. juni
1961 26. marts 30. marts 31. marts 2. april 3. april 28. april 11. maj 21. maj 22. maj
1962 15. april 19. april 20. april 22. april 23. april 18. maj 31. maj 10. juni 11. juni
1963 7. april 11. april 12. april 14. april 15. april 10. maj 23. maj 2. juni 3. juni
1964 22. marts 26. marts 27. marts 29. marts 30. marts 24. april 7. maj 17. maj 18. maj
1965 11. april 15. april 16. april 18. april 19. april 14. maj 27. maj 6. juni 7. juni
1966 3. april 7. april 8. april 10. april 11. april 6. maj 19. maj 29. maj 30. maj
1967 19. marts 23. marts 24. marts 26. marts 27. marts 21. april 4. maj 14. maj 15. maj
1968 7. april 11. april 12. april 14. april 15. april 10. maj 23. maj 2. juni 3. juni
1969 30. marts 3. april 4. april 6. april 7. april 2. maj 15. maj 25. maj 26. maj
1970 22. marts 26. marts 27. marts 29. marts 30. marts 24. april 7. maj 17. maj 18. maj
1971 4. april 8. april 9. april 11. april 12. april 7. maj 20. maj 30. maj 31. maj
1972 26. marts 30. marts 31. marts 2. april 3. april 28. april 11. maj 21. maj 22. maj
1973 15. april 19. april 20. april 22. april 23. april 18. maj 31. maj 10. juni 11. juni
1974 7. april 11. april 12. april 14. april 15. april 10. maj 23. maj 2. juni 3. juni
1975 23. marts 27. marts 28. marts 30. marts 31. marts 25. april 8. maj 18. maj 19. maj
1976 11. april 15. april 16. april 18. april 19. april 14. maj 27. maj 6. juni 7. juni
1977 3. april 7. april 8. april 10. april 11. april 6. maj 19. maj 29. maj 30. maj
1978 19. marts 23. marts 24. marts 26. marts 27. marts 21. april 4. maj 14. maj 15. maj
1979 8. april 12. april 13. april 15. april 16. april 11. maj 24. maj 3. juni 4. juni
1980 30. marts 3. april 4. april 6. april 7. april 2. maj 15. maj 25. maj 26. maj
1981 12. april 16. april 17. april 19. april 20. april 15. maj 28. maj 7. juni 8. juni
1982 4. april 8. april 9. april 11. april 12. april 7. maj 20. maj 30. maj 31. maj
1983 27. marts 31. marts 1. april 3. april 4. april 29. april 12. maj 22. maj 23. maj
1984 15. april 19. april 20. april 22. april 23. april 18. maj 31. maj 10. juni 11. juni
1985 31. marts 4. april 5. april 7. april 8. april 3. maj 16. maj 26. maj 27. maj
1986 23. marts 27. marts 28. marts 30. marts 31. marts 25. april 8. maj 18. maj 19. maj
1987 12. april 16. april 17. april 19. april 20. april 15. maj 28. maj 7. juni 8. juni
1988 27. marts 31. marts 1. april 3. april 4. april 29. april 12. maj 22. maj 23. maj
1989 19. marts 23. marts 24. marts 26. marts 27. marts 21. april 4. maj 14. maj 15. maj
1990 8. april 12. april 13. april 15. april 16. april 11. maj 24. maj 3. juni 4. juni
1991 24. marts 28. marts 29. marts 31. marts 1. april 26. april 9. maj 19. maj 20. maj
1992 12. april 16. april 17. april 19. april 20. april 15. maj 28. maj 7. juni 8. juni
1993 4. april 8. april 9. april 11. april 12. april 7. maj 20. maj 30. maj 31. maj
1994 27. marts 31. marts 1. april 3. april 4. april 29. april 12. maj 22. maj 23. maj
1995 9. april 13. april 14. april 16. april 17. april 12. maj 25. maj 4. juni 5. juni
1996 31. marts 4. april 5. april 7. april 8. april 3. maj 16. maj 26. maj 27. maj
1997 23. marts 27. marts 28. marts 30. marts 31. marts 25. april 8. maj 18. maj 19. maj
1998 5. april 9. april 10. april 12. april 13. april 8. maj 21. maj 31. maj 1. juni
1999 28. marts 1. april 2. april 4. april 5. april 30. april 13. maj 23. maj 24. maj
År Palmesøndag Skærtorsdag Langfredag Påskedag 2. Påskedag St. Bededag Kr. H.fartsdag Pinsedag 2. Pinsedag
2000 16. april 20. april 21. april 23. april 24. april 19. maj 1. juni 11. juni 12. juni
2001 8. april 12. april 13. april 15. april 16. april 11. maj 24. maj 3. juni 4. juni
2002 24. marts 28. marts 29. marts 31. marts 1. april 26. april 9. maj 19. maj 20. maj
2003 13. april 17. april 18. april 20. april 21. april 16. maj 29. maj 8. juni 9. juni
2004 4. april 8. april 9. april 11. april 12. april 7. maj 20. maj 30. maj 31. maj
2005 20. marts 24. marts 25. marts 27. marts 28. marts 22. april 5. maj 15. maj 16. maj
2006 9. april 13. april 14. april 16. april 17. april 12. maj 25. maj 4. juni 5. juni
2007 1. april 5. april 6. april 8. april 9. april 4. maj 17. maj 27. maj 28. maj
2008 16. marts 20. marts 21. marts 23. marts 24. marts 18. april 1. maj 11. maj 12. maj
2009 5. april 9. april 10. april 12. april 13. april 8. maj 21. maj 31. maj 1. juni
2010 28. marts 1. april 2. april 4. april 5. april 30. april 13. maj 23. maj 24. maj
2011 17. april 21. april 22. april 24. april 25. april 20. maj 2. juni 12. juni 13. juni
2012 1. april 5. april 6. april 8. april 9. april 4. maj 17. maj 27. maj 28. maj
2013 24. marts 28. marts 29. marts 31. marts 1. april 26. april 9. maj 19. maj 20. maj
2014 13. april 17. april 18. april 20. april 21. april 16. maj 29. maj 8. juni 9. juni
2015 29. marts 2. april 3. april 5. april 6. april 1. maj 14. maj 24. maj 25. maj
2016 20. marts 24. marts 25. marts 27. marts 28. marts 22. april 5. maj 15. maj 16. maj
2017 9. april 13. april 14. april 16. april 17. april 12. maj 25. maj 4. juni 5. juni
2018 25. marts 29. marts 30. marts 1. april 2. april 27. april 10. maj 20. maj 21. maj
2019 14. april 18. april 19. april 21. april 22. april 17. maj 30. maj 9. juni 10. juni
2020 5. april 9. april 10. april 12. april 13. april 8. maj 21. maj 31. maj 1. juni
2021 28. marts 1. april 2. april 4. april 5. april 30. april 13. maj 23. maj 24. maj
2022 10. april 14. april 15. april 17. april 18. april 13. maj 26. maj 5. juni 6. juni
2023 2. april 6. april 7. april 9. april 10. april 5. maj 18. maj 28. maj 29. maj
2024 24. marts 28. marts 29. marts 31. marts 1. april 26. april 9. maj 19. maj 20. maj
2025 13. april 17. april 18. april 20. april 21. april 16. maj 29. maj 8. juni 9. juni
2026 29. marts 2. april 3. april 5. april 6. april 1. maj 14. maj 24. maj 25. maj
2027 21. marts 25. marts 26. marts 28. marts 29. marts 23. april 6. maj 16. maj 17. maj
2028 9. april 13. april 14. april 16. april 17. april 12. maj 25. maj 4. juni 5. juni
2029 25. marts 29. marts 30. marts 1. april 2. april 27. april 10. maj 20. maj 21. maj
2030 14. april 18. april 19. april 21. april 22. april 17. maj 30. maj 9. juni 10. juni
2031 6. april 10. april 11. april 13. april 14. april 9. maj 22. maj 1. juni 2. juni
2032 21. marts 25. marts 26. marts 28. marts 29. marts 23. april 6. maj 16. maj 17. maj
2033 10. april 14. april 15. april 17. april 18. april 13. maj 26. maj 5. juni 6. juni
2034 2. april 6. april 7. april 9. april 10. april 5. maj 18. maj 28. maj 29. maj
2035 18. marts 22. marts 23. marts 25. marts 26. marts 20. april 3. maj 13. maj 14. maj
2036 6. april 10. april 11. april 13. april 14. april 9. maj 22. maj 1. juni 2. juni
2037 29. marts 2. april 3. april 5. april 6. april 1. maj 14. maj 24. maj 25. maj
2038 18. april 22. april 23. april 25. april 26. april 21. maj 3. juni 13. juni 14. juni
2039 3. april 7. april 8. april 10. april 11. april 6. maj 19. maj 29. maj 30. maj
2040 25. marts 29. marts 30. marts 1. april 2. april 27. april 10. maj 20. maj 21. maj
2041 14. april 18. april 19. april 21. april 22. april 17. maj 30. maj 9. juni 10. juni
2042 30. marts 3. april 4. april 6. april 7. april 2. maj 15. maj 25. maj 26. maj
2043 22. marts 26. marts 27. marts 29. marts 30. marts 24. april 7. maj 17. maj 18. maj
2044 10. april 14. april 15. april 17. april 18. april 13. maj 26. maj 5. juni 6. juni
2045 2. april 6. april 7. april 9. april 10. april 5. maj 18. maj 28. maj 29. maj
2046 18. marts 22. marts 23. marts 25. marts 26. marts 20. april 3. maj 13. maj 14. maj
2047 7. april 11. april 12. april 14. april 15. april 10. maj 23. maj 2. juni 3. juni
2048 29. marts 2. april 3. april 5. april 6. april 1. maj 14. maj 24. maj 25. maj
2049 11. april 15. april 16. april 18. april 19. april 14. maj 27. maj 6. juni 7. juni
2050 3. april 7. april 8. april 10. april 11. april 6. maj 19. maj 29. maj 30. maj
2051 26. marts 30. marts 31. marts 2. april 3. april 28. april 11. maj 21. maj 22. maj
2052 14. april 18. april 19. april 21. april 22. april 17. maj 30. maj 9. juni 10. juni
2053 30. marts 3. april 4. april 6. april 7. april 2. maj 15. maj 25. maj 26. maj
2054 22. marts 26. marts 27. marts 29. marts 30. marts 24. april 7. maj 17. maj 18. maj
2055 11. april 15. april 16. april 18. april 19. april 14. maj 27. maj 6. juni 7. juni
2056 26. marts 30. marts 31. marts 2. april 3. april 28. april 11. maj 21. maj 22. maj
2057 15. april 19. april 20. april 22. april 23. april 18. maj 31. maj 10. juni 11. juni
2058 7. april 11. april 12. april 14. april 15. april 10. maj 23. maj 2. juni 3. juni
2059 23. marts 27. marts 28. marts 30. marts 31. marts 25. april 8. maj 18. maj 19. maj
2060 11. april 15. april 16. april 18. april 19. april 14. maj 27. maj 6. juni 7. juni
2061 3. april 7. april 8. april 10. april 11. april 6. maj 19. maj 29. maj 30. maj
2062 19. marts 23. marts 24. marts 26. marts 27. marts 21. april 4. maj 14. maj 15. maj
2063 8. april 12. april 13. april 15. april 16. april 11. maj 24. maj 3. juni 4. juni
2064 30. marts 3. april 4. april 6. april 7. april 2. maj 15. maj 25. maj 26. maj
2065 22. marts 26. marts 27. marts 29. marts 30. marts 24. april 7. maj 17. maj 18. maj
2066 4. april 8. april 9. april 11. april 12. april 7. maj 20. maj 30. maj 31. maj
2067 27. marts 31. marts 1. april 3. april 4. april 29. april 12. maj 22. maj 23. maj
2068 15. april 19. april 20. april 22. april 23. april 18. maj 31. maj 10. juni 11. juni
2069 7. april 11. april 12. april 14. april 15. april 10. maj 23. maj 2. juni 3. juni
2070 23. marts 27. marts 28. marts 30. marts 31. marts 25. april 8. maj 18. maj 19. maj
2071 12. april 16. april 17. april 19. april 20. april 15. maj 28. maj 7. juni 8. juni
2072 3. april 7. april 8. april 10. april 11. april 6. maj 19. maj 29. maj 30. maj
2073 19. marts 23. marts 24. marts 26. marts 27. marts 21. april 4. maj 14. maj 15. maj
2074 8. april 12. april 13. april 15. april 16. april 11. maj 24. maj 3. juni 4. juni
2075 31. marts 4. april 5. april 7. april 8. april 3. maj 16. maj 26. maj 27. maj
2076 12. april 16. april 17. april 19. april 20. april 15. maj 28. maj 7. juni 8. juni
2077 4. april 8. april 9. april 11. april 12. april 7. maj 20. maj 30. maj 31. maj
2078 27. marts 31. marts 1. april 3. april 4. april 29. april 12. maj 22. maj 23. maj
2079 16. april 20. april 21. april 23. april 24. april 19. maj 1. juni 11. juni 12. juni
2080 31. marts 4. april 5. april 7. april 8. april 3. maj 16. maj 26. maj 27. maj
2081 23. marts 27. marts 28. marts 30. marts 31. marts 25. april 8. maj 18. maj 19. maj
2082 12. april 16. april 17. april 19. april 20. april 15. maj 28. maj 7. juni 8. juni
2083 28. marts 1. april 2. april 4. april 5. april 30. april 13. maj 23. maj 24. maj
2084 19. marts 23. marts 24. marts 26. marts 27. marts 21. april 4. maj 14. maj 15. maj
2085 8. april 12. april 13. april 15. april 16. april 11. maj 24. maj 3. juni 4. juni
2086 24. marts 28. marts 29. marts 31. marts 1. april 26. april 9. maj 19. maj 20. maj
2087 13. april 17. april 18. april 20. april 21. april 16. maj 29. maj 8. juni 9. juni
2088 4. april 8. april 9. april 11. april 12. april 7. maj 20. maj 30. maj 31. maj
2089 27. marts 31. marts 1. april 3. april 4. april 29. april 12. maj 22. maj 23. maj
2090 9. april 13. april 14. april 16. april 17. april 12. maj 25. maj 4. juni 5. juni
2091 1. april 5. april 6. april 8. april 9. april 4. maj 17. maj 27. maj 28. maj
2092 23. marts 27. marts 28. marts 30. marts 31. marts 25. april 8. maj 18. maj 19. maj
2093 5. april 9. april 10. april 12. april 13. april 8. maj 21. maj 31. maj 1. juni
2094 28. marts 1. april 2. april 4. april 5. april 30. april 13. maj 23. maj 24. maj
2095 17. april 21. april 22. april 24. april 25. april 20. maj 2. juni 12. juni 13. juni
2096 8. april 12. april 13. april 15. april 16. april 11. maj 24. maj 3. juni 4. juni
2097 24. marts 28. marts 29. marts 31. marts 1. april 26. april 9. maj 19. maj 20. maj
2098 13. april 17. april 18. april 20. april 21. april 16. maj 29. maj 8. juni 9. juni
2099 5. april 9. april 10. april 12. april 13. april 8. maj 21. maj 31. maj 1. juni


Abdons dag = 30. juli
Abels dag = 2. januar
Abrahams dag = 20. december
Absalons dag = 30. oktober
Adams dag = 24. december
Adelgundes dag = 30. januar
Adolfs dag = 26. september
Adrians dag = 4. marts
Agapetus dag = 18. august
Agathes dag = 5. februar
Agathons dag = 7. december
Agnes dag = 21. januar
Albertus dag = 24. april
Albanus dag = 21. juni
Albina = 17. december
Albinus dag = 1. marts
Alexanders dag = 18. marts
Alexius dag = 17. juli
Alle Helgens dag = 1. november
Alle Sjæles dag = 2. november
Amalies dag = 7. oktober
Amandus dag = 26. oktober
Ambrosius dag = 4. april
Ammons dag = 19. februar
Ananias dag = 27. april
Anastasius dag = 17. august
Andreas dag = 30. november
Angelicas dag = 20. maj
Angelus dag = 13. oktober
Anianus dag = 17. november
Anicetus dag = 17. april
Annas dag = 26. juli
Ansgars dag = 3. februar
Anshelmus dag = 5. juli
Antonius dag = 17. januar
Apollinarius dag = 23. juli
Apollonias dag = 9. februar
Apostlenes deling = 15. juli
Arkadius dag = 13. november
Arnolds dag = 1. december
Arnolfus dag = 18. juli
Athanasius dag = 2. maj
augustinus dag = 28. august
Aurelius dag = 28. juli
Balbinas dag = 31. marts
Balthasars dag = 19. oktober
Barbaras dag = 4. december
Barnabas dag = 11. juni
Bartholomæus dag = 24. august
Basilius dag = 12. juni
Beates dag = 8. marts
Bedas dag = 26. maj
Benedicts dag = 21. marts
Benignus dag = 13. februar
Benjamins dag = 30. august
Bernhards dag = 20. august
Berthas dag = 31. august
Bibianas dag = 2. december
Blasius dag = 2. februar
Bonaventuras dag = 14. juli
Bonifacius dag = 5. juni
Brigidas dag = 1. februar
Broderus dag = 6. oktober
Brunos dag = 17. maj
Budolfs dag = 17. juni
Burchardts dag = 10. september
Børnedag = 28. december
Callixtus dag = 14. oktober
Caspars dag = 9. maj
Castus dag = 22. maj
Cecilies dag = 22. november
Christinas dag = 24. juli
Chrysogonus dag = 24. november
Chrysostomus dag = 27. januar
Claras dag = 12. august
Claudius dag = 8. november
Clemens = 23. november
Cleophas dag = 25. september
Cletus dag = 26. april
Concordias dag = 18. februar
Conradus dag = 26. november
Constantias dag = 19. september
Cordius dag = 20. marts
Cordulas dag = 22. oktober
Corinthas dag = 8. februar
Cornelius dag = 3. juli
Cosmas dag = 27. september
Crispinus dag = 25. oktober
Crispinus dag = 14. december
Cyprianus dag = 13. september
Cyrillus dag = 13. juni
Damasus dag = 11. december
Daniels dag = 19. april
Davids dag = 30. december
Desiderius dag = 23. maj
Dions dag = 6. juli
Dionysius dag = 9. oktober
Ditlevs dag = 2. oktober
Dominicus dag = 4. august
Donatus dag = 7. august
Dorotheas dag = 6. februar
Edels dag = 10. marts
Egesippus dag = 7. april
Eleonora dag = 28. juni
Elias dag = 20. juli
Elisabeths dag = 19. november
Elisas dag = 2. september
Elutherius dag = 18. april
Emerentias dag = 23. januar
Engelbrechts dag = 7. november
Enoks dag = 3. januar
Epimachus dag = 12. december
Erasmus dag = 3. juni
Eremitten Pauls dag = 10. januar
Erhards dag = 8. januar
Eriks dag = 18. maj
Eskilds dag = 15. september
Esthers dag = 24. maj
Eucharias dag = 20. februar
Eufemias dag = 16. september
Eulalias dag = 12. februar
Euphrosynes dag = 11. februar
Eusebius dag = 14. august
Eustacius dag = 28. marts
Eutyshius dag = 14. marts
Evenus dag = 21. juli
Ezekiels dag = 10. april
Fabians og Sebastians dag = 20. januar
Facundus dag = 27. november
Fautinus dag = 15. februar
Felicianus dag = 20. oktober
Felix dag = 14. januar
Fidelis dag = 23. marts
Findanus dag = 17. februar
Flavia dag = 7. maj
Florentius dag = 21. april
Florentius dag = 17. oktober
Florians dag = 4. maj
Franciscus dag = 4. oktober
Frederiks dag = 14. november
Fyrre ridderes dag = 9. marts
Gabriels dag = 26. marts
Gajus dag = 22. april
Gallus dag = 16. oktober
Gebhardus dag = 27. august
Georgs dag = 23. april
Gereons dag = 10. oktober
Germanus dag = 31. juli
Gertruds dag = 17. marts
Gervasius dag = 19. juni
Godtfreds dag = 6. marts
Gordianus dag = 10. maj
Gorgonius dag = 9. september
Gothards dag = 5. maj
Gregorius dag = 12. marts
Gudmunds dag = 16. marts
Guidos dag = 12. september
Hannibals dag = 2. august
Hedvigs dag = 15. oktober
Helenes dag = 21. maj
Hellig tre Kongers dag = 6. januar
Henriks dag = 12. juli
Hermans dag = 11. august
Hesychius dag = 18. november
Hilarius dag = 13. januar
Hilleberts dag = 11. september
Hieronymus dag = 30. september
Hippolytus dag = 13. august
Hubertus dag = 3. november
Hugos dag = 1. april
Hyginus dag = 11. januar
Ingeborgs dag = 8. oktober
Ingenuus dag = 13. maj
Ingers dag = 26. februar
Irenes dag = 5. april
Irenæus dag = 26. august
Jacobs dag = 25. juli
Janus dag = 8. april
Japetus dag = 22. december
Jeremias dag = 7. juni
Johannes (ante portam) dag = 6. maj
Johannes Evangelist dag = 27. december
Johannes halshuggelsesdag = 29. august
Jonas dag = 29. marts
Josefs dag = 19. marts
Josva dag = 11. juli
Judiths dag = 10. december
Juledag = 25. december
julianes dag = 16. februar
julianus dag = 9. januar
julius dag = 12. april
Justas dag = 19. juli
Justinus dag = 13. april
Karls dag = 28. januar
Kastors dag = 27. marts
Katharinas dag = 25. november
Kjelds dag = 8. juli
Knud Konges dag = 10. juli
Knuds dag = 7. januar
Korsets ophøjelsesdag = 14. september
Korsmessedag = 3. maj
Kristians dag = 14. maj
Kristi foklarelsesdag = 6. august
Kristmessedag = 25. december
Kunigundes dag = 3. marts
Kyndelmissedag = 2. februar
Lambertus dag = 17. september
Lars dag = 10. august
Laurentius dag = 10. august
Lazarus dag = 16. december
Leanders dag = 27. februar
Leonhards dag = 6. november
Leontius dag = 18. juni
Leopolds dag = 15. november
Leos dag = 11. april
Linus dag = 23. september
Louises dag = 31. oktober
Louises dag = 18. december
Lucas dag = 18. oktober
Luciadag = 13. december
Lucians dag = 27. maj
Lucina dag = 30. juni
Ludvigs dag = 25. august
Luthers dag = 10. november
Macedonius dag = 13. marts
Mamertus dag = 11. maj
Marcellinus dag = 2. juni
Marcellus dag = 16. januar
Margarethes dag = 13. juli
Magnus dag = 6. september
Malachias dag = 5. november
Maria bebudelsesdag = 25. marts
Maria besøgelsesdag = 2. juli
Maria fødselsdag = 8. september
Maria himmelfarts dag = 15. august
Maria Magdalenas dag = 22. juli
Mariannes dag = 16. april
Maria ofrings dag = 21. november
Maria undfangelsesdag = 8. december
Markus dag = 25. april
Marthas dag = 27. juli
Martins dag = 11. november
Maurus dag = 15. januar
Matthis dag = 24. februar
Mathæus dag = 21. september
Mauritius dag = 22. september
Maximillians dag = 12. oktober
Maximus dag = 29. maj
Medardus dag = 8. juni
Mettes dag = 3. oktober
Methusalems dag = 4. januar
Mikkelsdag = 29. september
Mortens dag = 11. november
Narcissus dag = 29. oktober
Nemesius dag = 19. december
Nicomedes dag = 1. juni
Nicætas dag = 3. april
Nikatius dag = 15. december
Nikodemus dag = 3. august
Nikolajs dag = 6. december
Noahs dag = 29. december
Nobertus dag = 6. juni
Nytårsdag = 1. januar
Olavs dag = 29. juli
Olympias dag = 15. april
Onuphrius dag = 10. juni
Optatus dag = 4. juni
Osvaldus dag = 5. august
Othenius dag = 16. november
Ottos dag = 4. november
Pancratius dag = 12. maj
Papias dag = 23. februar
Pauli omvendelsesdag = 25. januar
Paulinus dag = 23. juni
Paulus dag = 22. marts
Pelagius dag = 26. juni
Perputua dag = 7. marts
Peters fængsels dag = 1. august
Peter Martyrs dag = 29. april
Peters stol = 22. februar
Petronellas dag = 31. maj
Petrus & Paulus dag = 29. juni
Philip & Jacobs dag = 1. maj
Placidus dag = 5. oktober
Polycarpus dag = 26. januar
Pontianus dag = 19. januar
Potentiana dag = 19. maj
Primus dag = 9. juni
Priscas dag = 18. januar
Probus dag = 11. oktober
Proclus dag = 24. oktober
Procopius dag = 9. april
Prospers dag = 25. juni
Quirnus dag = 30. marts
Reginas dag = 5. september
Reinholds dag = 12. januar
Remigius dag = 1. oktober
Rikards dag = 7. februar
Roberts dag = 7. september
Rochus dag = 16. august
Romanus dag = 9. august
Rudolfs dag = 9. december
Rufinus dag = 14. juni
Ruths dag = 8. august
Sabinas dag = 5. december
Salomons dag = 21. august
Samuels dag = 21. februar
Sankt Hans dag = 24. juni
Saras dag = 16. maj
Saturninus dag = 29. november
Scholasticas dag = 10. februar
Sebaldus dag = 19. august
Sems dag = 27. oktober
Seraphias dag = 3. september
Severus dag = 30. april
Simeons dag = 5. januar
Simon & Judas dag = 28. oktober
Simplicius dag = 2. marts
Sixtus dag = 6. april
Sofia Magdalenes dag = 28. november
Sofies dag = 15. maj
Sostratas dag = 9. juli
Stanislaus dag = 8. maj
Stefans dag = 26. december
Sulpicius dag = 20. april
Susannes dag = 16. juli
Svends dag = 3. december
Sylverius dag = 20. juni
Sylvester dag = 31. december
Symforian dag = 22. august
Syvsoverdag = 27. juni
Sørens dag = 23. oktober
Teklas dag = 24. september
Thalas dag = 11. marts
Thedosias dag = 2. april
Theobaldus dag = 1. juli
Theodors dag = 9. november
Theodosias dag = 4. september
Theofilus dag = 5. marts
Thomas dag = 21. december
Thorkilds dag = 12. november
Tiburtius dag = 14. april
Timotheus dag = 24. januar
Titus dag = 18. september
Ti tusinde Martyrers dag = 22. juni
Tobias dag = 20. september
Torlacus dag = 23. december
Tychos dag = 16. juni
Ulrikas dag = 24. marts
Ulriks dag = 4. juli
Urbanus dag = 25. maj
Ursulas dag = 21. oktober
Valborgs dag = 1. maj
Valentinus dag = 14. februar
Valerius dag = 29. januar
Veronikas dag = 4. februar
Victorinus dag = 25. februar
Vigands dag = 30. maj
Vigilius dag = 31. januar
Vilhelms dag = 28. maj
Vincents dag = 22. januar
Vitalis dag = 28. april
Vitus dag = 15. juni
Volkamarus dag = 20. november
Wenceslaus dag = 28. september
Willibalds dag = 7. juli
Zacharias dag = 15. marts
Zachæus dag = 23. august
Ægidius dag = 1. september
Øllegaards dag = 28. februar
40 Ridderes dag = 9. marts
10.000 Martyrers dag = 22. juni


Side 2: Tid og Sted
Side 3: Kalender
Side 4: Billetter